Grzane wino
Canva.com

Tęsknisz za Podhalem? Zrób domowego grzańca!

Grzaniec to przyprawione, podgrzane wino, które pije się zwykle w okresie Bożego Narodzenia. Robi się je, dodając przyprawy i cukier do czerwonego wina i podgrzewając je. Grzane wino ma długą historię i zostało wspomniane w rzymskiej książce kucharskiej Apicjusza już w IV wieku. Było również popularne w średniowiecznej Anglii i często pito je podczas wesel i innych uroczystości. Grzaniec jest popularny do dziś i często podaje się go na jarmarkach świątecznych i innych uroczystościach.
Reklama

Jakie wino do grzańca wybrać?

Istnieje wiele różnych rodzajów grzanego wina, a każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak. Którego więc grzańca powinieneś wybrać? Jeśli szukasz tradycyjnego grzańca, wybierz czerwone wino. Merlot i Cabernet Sauvignon to doskonały wybór. Jeśli chcesz czegoś słodszego, spróbuj białego wina, takiego jak Riesling lub Gewürztraminer. Aby uzyskać wyjątkowy smak, spróbuj grzanego wina z dodatkiem wina musującego lub nawet różowego. Bez względu na to, jaki rodzaj grzańca wybierzesz, pamiętaj, żeby podawać go na ciepło.

Jakie przyprawy do grzanego wina dodać?

Grzane wino
Canva.com
Reklama

Grzaniec to przyprawiony, zwykle gorący, napój na bazie wina. Podaje się go przez całą jesień i zimę, a szczególnie popularny jest w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra. Istnieje wiele odmian grzańca, ale najczęściej używane przyprawy to cynamon, goździki, gałka muszkatołowa i pomarańcza. W niektórych przepisach dodaje się również anyż gwiazdkowy, kardamon, imbir lub czarny pieprz.

Jak grzać wino i z czym podawać gościom?

Grzaniec to rodzaj wina korzennego, zwykle robionego z czerwonego wina z dodatkiem różnych przypraw i czasem rodzynek. Podaje się go na ciepło lub na gorąco i jest popularnym napojem w miesiącach zimowych. Istnieje wiele przepisów na grzane wino, ale podstawowe składniki to czerwone wino, cukier, cynamon, goździki i owoce cytrusowe.

Reklama

Niektóre przepisy zawierają także gałkę muszkatołową, ziele angielskie lub kardamon.

Wino podgrzewa się wraz z przyprawami i cukrem, a następnie tuż przed podaniem dodaje się owoce cytrusowe. Grzane wino można podawać w kubku lub w misce do ponczu. Jeżeli podajesz je w kubku, możesz udekorować je laską cynamonu lub plasterkiem owocu cytrusowego. Jeżeli podajesz je w misce do ponczu, możesz w niej umieścić kilka całych goździków i/lub dodać laskę cynamonu do miski.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama