25 błędów jakie popełniamy w dietach odchudzających

25 błędów jakie popełniamy w dietach odchudzających

Uporczywe głodówki czy „diety cud” to najczęstsze sposoby, które mają nas w krótkim czasie pozbawić zbędnych kilogramów. Nasza działania są jednak często daremne, a gdy nawet nadludzkim wysiłkiem uda nam się zrzucić założoną nadwagę to szybko powracamy do dawnego trybu życia i dopada nas efekt jojo. Jaki jest więc sekret osób, którym udaje się utrzymać ładną sylwetkę nawet po zakończeniu procesu odchudzania się? Przede wszystkim zrównoważona dieta, z odpowiednio dobranymi składnikami oraz codzienna dawka wysiłku fizycznego – świetnie sprawdzają się ćwiczenia aerobowe oraz ruch na świeżym powietrzu.
Reklama
Jakie błędy popełniamy chcąc się odchudzić? Oto lista najpowszechniejszych, chcą schudną lepiej ich unikać. 1. Głodówki – jedna z najgorszych możliwości na jaką można się zdecydować. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje każdego niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin oraz odpowiedniej porcji energii- kalorii. Jeśli nagle postanowimy niemal przestać jeść nasze ciało dostosuje się przełączając się na oszczędzanie i będzie odkładać energie w tłuszczu, odchudzanie może więc okazać się wcale nie skuteczne, a dodatkowo możemy doprowadzić do pojawienia się groźnych chorób jak zaburzenia odżywiania, anemia czy anoreksja. 2. Duże porcje, mała ilość posiłków – badania naukowe już kilkakrotnie potwierdziły, że u osób jedzących małe porcje ale często nie są magazynowane zapasy energii na „czarną godzinę”. Jeśli natomiast zjadamy bardzo duże posiłki w dużych odstępach czasu organizm się zabezpiecza. Aby schudnąć należy jeść około 5 niewielkich posiłków dziennie, aby ułatwić naszemu organizmowi efektywne trawienie. 3. Mało ruchu – Jeśli to możliwie do pracy jedziemy rowerem lub idziemy pieszo. Jeśli jeździmy autobusami warto wysiąść wcześniej i kawałek się przejść. Spacery są bardzo wskazane w możliwie jak największych ilościach więc korzystaj z nich kiedy tylko się da. Warto również zapisać się na zorganizowane zajęcia – basen, aerobik, fitness czy popularną w ostatnim czasie zumbę. W grupie łatwiej nam rozpocząć ćwiczenia, samemu często ciężko się zmobilizować do ich wykonywania i do regularności. 4. Pośpiech – posiłki powinny być zjadane spokojnie, na siedząco. W momencie gdy się spieszymy jedzenie nie zostaje dobrze porozgryzane przez co mogą występować problemy z jego trawieniem, dodatkowo chcąc najeść się jak najszybciej połykamy kolejne składniki, przez co zjadamy więcej.
Reklama
Żołądek przekazuje do mózgu komunikat o nasyceniu w ciągu 10-15 minut dobrze więc aby posiłek trwał co najmniej tyle czasu. 5. Cierpliwość – chcąc skutecznie schudnąć i stworzyć ładną sylwetkę potrzebujemy odpowiednio dużo czasu. Wymagające ogromnej ilości wyrzeczeń diety może i sprawdzą się w przypadku osoby szczupłej, która postanowi o zrzuceniu 2-3 kilogramów, gdyż jej ogranizm nie będzie potrzebował na to dużo czasu. Jeśli natomiast chcemy schudnąć co najmniej 10 kilogramów, uniknąć efektu jojo i ładnie wyglądać musimy uzbroić się w pokłady cierpliwości i odpowiednio dopasować dietę do naszych potrzeb. 6. Nadmierne ograniczanie kalorii – w czasie komponowania diety i wyliczania dziennego bilansu kalorycznego powinniśmy wziąć pod uwagę tryb życia jaki prowadzimy. Osoba pracująca fizycznie, mająca na co dzień dużo ruchu potrzebuje znacznie więcej kalorii od takiej, która pracuje na siedząco za biurkiem. 7. Za mało płynów – oczywiście najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna, można jednak pozwolić sobie na herbatę czy kawę bez cukru oraz niektóre soki owocowe, jednak wówczas należy wziąć pod uwagę ilość kalorii jaką zawierają. Woda potrzebna jest w trakcie trawienia pokarmów, pomaga uniknąć zaparć, a także ma wpływ na radzenie sobie z ogólnym zmęczeniem, poprawia pracę mózgu i całego organizmu. Aby skutecznie schudnąć należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. 8. Picie w trakcie posiłku – specjaliści wskazują taki nawyk jako bardzo niezdrowy. Woda wypijana w trakcie jedzenia posiłku powoduje rozrzedzenie soków trawiennych, co w konsekwencji doprowadza do zaburzeń trawiennych takich jak wzdęcia czy zgaga. 9. Niejedzenie śniadań – jest to jeden z najpoważniejszych błędów żywieniowych. Już z samego rana, na rozpoczęcie nowego dnia należy dostarczyć do organizmu niezbędnej dawki energii, w przeciwnym razie w kolejnych godzinach zacznie on się dopominać a to czego potrzebuje, rezultatem będzie zjedzenie większych porcji i przybieranie na wadze.
Reklama
10. Jedzenie przed snem – nie podajemy godziny ostatniego posiłku gdyż wszystko zależy od tego jaki tryb życia prowadzimy i o której godzinie kładziemy się spać. Jeśli ostatni posiłek zjemy zbyt wcześnie będzie nam ciężko zasnąć bo będziemy głodni a rano obudzimy się z tak pustym żołądkiem, że zjemy ogromne śniadanie. Ostatni posiłek można zjeść nawet na godzinę przed położeniem się spać. Jest jednak bardzo ważna zasada powinien być niewielki, lekkostrawny i nie zawierać cukrów prostych. 11. Powrót do przeszłości – gdy zakończymy proces odchudzania i zakończymy dietę, najlepiej pozostać przy zdrowych nawykach żywieniowych i trybie życia. Powrót do wcześniejszych kulinarnych grzeszków czy zaniechanie aktywności fizycznej może być podstawową przyczyną ponownego tycia i efektu jojo. Tak dobierzmy swoją dietę abyśmy już na niej pozostali i nie musieli się w przyszłości odchudzać. 12. A pomiędzy posiłkami - jeśli zmniejszymy posiłki i zauważymy że w ciągu dnia potrzebujemy dodatkowej przekąski, bo jesteśmy głodni, warto aby były one zaplanowane i zdrowe niech to będzie marchewka lub jakiś owoc. Czasem zapanować nad uczuciem głodu pomaga wypicie szklanki wody. 13. Alkohol – gdy się odchudzamy mówimy mu stanowcze nie. Powodem jest jego wysoka kaloryczność. Nawet wytrawne wino czy wódka mogą przyczyniać się do tycia. 14. Porzucenie pieczywa oraz tłuszczów – jeśli chodzi o pieczywo to powinniśmy jeść jedynie to pełnoziarniste, ze względu na zawarte w nim wartości. Tłuszcz również jest bardzo ważnym składnikiem dla naszego organizmu, przyczynia się do jego prawidłowej pracy – poleca się przede wszystkim olej z pestek winogron, olej lniany, olej rzepakowy czy oliwę z oliwek.
Reklama
15. Stawanie na wadze każdego dnia - w ciągu całego dnia nasza wagą może się delikatnie wahać. Inną kwestią jest fakt, że już na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego w organizmie zatrzymywana jest woda co powoduje zwiększenie masy ciała nawet o 2 kg. Zalecane jest regularne ważenie się w celu kontroli postępów diety, niech to będzie np. raz na tydzień zawsze o tej samej porze, np. po wstaniu z łóżka. 16. Produkty light – większość z nich jest pozornie mniej kaloryczna. Aby były chętnie kupowane konieczne jest wzbogacanie ich smaku dodatkowymi kalorycznymi składnikami. Więc ich nadmierne spożycie może wręcz przeszkadzać w odchudzaniu. 17. Zakupy na głodniaka - nie powinno się chodzić na zakupy z pustym żołądkiem, gdyż wówczas znacznie łatwiej ulec pokusie i kupić nieplanowaną i silnie kaloryczną przekąskę. 18. Brak planowania – najczęściej z dnia na dzień postanawiamy, że zaczynamy się odchudzać i wprowadzamy jakieś prowizoryczne zasady przez co szybko się zniechęcamy. Aby nasza dieta była efektywna należy również poświęcić czas na jej przygotowanie. Zaplanować posiłki zgodne z naszymi upodobaniami i zapotrzebowaniem. Można również skorzystać z specjalistycznej pomocy dietetyka lub trenera personalnego. 19. Zbyt wysokie stawianie poprzeczki – postarajmy się podejść do diety z głową i nie zakładać, że od razu w pierwszym miesiącu zgubimy 10 kilogramów, gdyż jest to niemożliwe. Utrata kilogramów odbywa się na poziomie około 1 tygodniowo i na tym poprzestańmy. Zapewnienia w reklamach o dużej utracie wagi w krótkim czasie są wyssane z palca. Nadwaga nie pojawiła się w ciągu tygodnia tak więc potrzeba również czasu aby się jej pozbyć. 20. Niewłaściwe dobieranie produktów – najczęściej wybieramy produkty pozornie małokaloryczne i wartościowe.
Reklama
Aby odchudzać się z głową należy nauczyć się czytać etykiety na produktach w sklepach przed dokonaniem zakupu. 21. Zbyt duża ilość ćwiczeń – niektóre osoby starają się zrzucić zbędne kilogramy poprzez bardzo wyczerpujące, codzienne treningi. Pamiętajmy że aby schudną nasz organizm potrzebuje również czasu do regeneracji. Zbyt duża ilość wysiłku spowoduje u nas zniechęcenie, gdyż zamiast szybko chudną będziemy zmęczeni i obolali. 22. Cudowne preparaty – pełno dookoła reklam wspaniałych urządzeń oraz środków, które usuną nadmiar tkanki tłuszczowej bez strasznej diety i wysiłku. Najczęściej są one jednak nieskuteczne. Suplementy diety mogą owszem wspomagać procesy odchudzania ale nie zrobią nic za nas, bez zbilansowania diety i odpowiedniej porcji wysiłku fizycznego nie schudniemy. 23. Nastawienie - aby efektywnie schudnąć i osiągnąć zamierzony cel potrzebujemy motywacji, wiary we własne siły i skupienia się na efekcie jaki zamierzamy osiągnąć. Samodzielne podcinanie sobie skrzydeł i brak wiary w powodzenie tylko oddala nas od celu lub uniemożliwia jego osiągnięcie. 24. System kar – początkowo duża zmiana w diecie trybie życia jest już dla wielu osób swoistą karą. Pomimo tego często próbujemy się karać dodatkowo za odstępstwa od diety. Np. zjadłam dziś kawałek ciasta więc nie jem kolacji. Taka postawa jest zła i zaburza regularność naszych posiłków. Powstrzymanie się od pokusy jest trudne ale musimy spróbować nad nimi zapanować. 25. Sen – odpowiednia ilość dobowego odpoczynku jest bardzo ważna dla procesu naszego odchudzania. Gdy jesteśmy nie wyspani wytwarzany jest kortyzol czyli hormon stresu . Dbajmy o odpowiednią ilość godzin snu każdego kolejnego dnia. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama