Mężczyzna spędza czas z dziećmi

Demokratyczny podział obowiązków w domu pomiędzy partnerami

Współczesny świat dąży mocno do tego, aby role typowe dla kobiet i typowe dla mężczyzn nie były już tak ważne w codziennym, rodzinnym życiu. Kobiety również spełniają się zawodowo, niejednokrotnie osiągając nawet lepsze wyniki w pracy od swoich kolegów – mężczyzn. Typowa współczesna kobieta to nie zapracowana „kura domowa”, a bizneswoman, która wie czego chce, dba o dom, o swoją karierę, a jednocześnie znajduje czas dla własnych przyjemności. Czy tak jest jednak w każdym związku?
Reklama

Badania rodzin w USA

Badania prowadzone na gruncie typowo współczesnym, bo w samym sercu rewolucyjnego zachodu – Stanach Zjednoczonych – pokazują, że role odgrywane przez płcie i podział domowych obowiązków zmieniły się od ostatnich 50 lat. W 1965 roku kobiety pracowały średnio tylko 8 godzin tygodniowo, podczas gdy mężczyźni wypracowywali 42 godziny. W 2011 roku widać już sporą różnicę – panowie pracują średnio po 37 godzin tygodniowo, a Panie – 21 godzin. A praca w domu, przy dzieciach, sprzątaniu, zajmowaniu się domem? W 1965 roku kobiety spędzały na pracy w domu 32 godziny tygodniowo, a mężczyźni jedynie… 4 godziny. Współcześnie ponownie widać tutaj ogromną różnicę. Kobiety spędzają teraz średnio 18 godzin w tygodniu na obowiązkach domowych, a mężczyźni – 10 godzin. Współczesne związki wydają się przy tym być bardziej otwarte i romantyczne, gdzie partnerzy tworzą wspólną więź opartą na wzajemnym pomaganiu sobie, otwartości, wsparciu i swoistym partnerstwie.

Podział czasu – poświęcenie dla dzieci

Te same badania pokazują, że jeszcze 50 lat temu kobiety spędzały ponad 83% swojego czasu na zajmowaniu się dziećmi, podczas gdy mężczyźni poświęcali im tylko 14% swojego czasu. W tej chwili badania sugerują, że kobiety opiekują się dziećmi przez 59% całego swojego wolnego czasu, a mężczyźni powoli doganiają te statystyki, poświęcając dla dzieci 31% swojego czasu. Jest to szczególnie ważne ze względu na dynamiczny rozwój dziecka w świecie nowych technologii, szybkich kontaktów społecznych i ogólnej „gonitwy”.
Reklama
Dziecko potrzebuje, bardziej niż kiedykolwiek, zarówno wzorca męskiego, jak i kobiecego. Musi korzystać z czasu, jaki oferuje mu mama i tata jednocześnie. Tylko dzieci wychowywane w rodzinach, gdzie obowiązki opieki rozdzielone są pomiędzy partnerów jednakowo, wchodzą w nastoletnie, a później dorosłe życie z pełnym poczuciem miłości, zaufania i odpowiedzialności.

Czas wolny dla niej – spełnianie się w swoich zainteresowaniach

Zadowalające wydają się wyniki jednego z kolejnych badań prowadzonych przez Pew Research Center. Wskazują one na to, że obecnie ponad 32 godziny tygodniowo kobiety spędzają bez dzieci, poświęcając czas jedynie na swoje własne zainteresowania, rozrywkę, spotkania, ćwiczenia czy choćby oglądanie ulubionych seriali.
Reklama
Mężczyźni mają jednak tego „wolnego” mimo wszystko troszkę więcej – mogą oddawać się swoim pasjom i odpoczynkowi przez 37 godzin w tygodniu. Wyniki podobnych badań jasno pokazują, że współczesne partnerstwo pozwala kobietom na równą z mężczyznami pracę zawodową, a przy tym pozwala na zachowanie własnych pasji i zainteresowań. Coraz częściej młode małżeństwa i pary uzgadniają zakres obowiązków, który w tej chwili nie jest już nieproporcjonalny i określony wedle płci. Również mężczyźni mogą pomagać przy dzieciach, jak i opiekować się domem. Tylko dzięki wspólnemu porozumieniu i wzajemnemu wsparciu współczesne związki są tak satysfakcjonujące zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama