Przędziorek chmielowiec – jak rozpoznać? Domowe sposoby na przędziorka

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) to bardzo niepozornie wyglądający szkodnik żerujący na roślinach domowych oraz ogrodowych. Niestety w dłuższej perspektywie może wyrządzić wiele niepożądanych szkód. Zwalczanie przędziorka może okazać się bardzo uciążliwe i czasochłonne, dlatego też nie warto odkładać tej czynności w czasie. Jak rozpoznać przędziorki i w jaki sposób można je zwalczyć domowymi sposobami? Przygotowaliśmy tylko sprawdzone sposoby!

Czym są przędziorki, jakie rośliny atakują i jak wyglądają?

Przędziorek jest roztoczem z gatunku przędziorkowatych, który obecnie żeruje na prawie 200 gatunkach roślin. Oczywiście wśród nich jest wiele gatunków zarówno roślin ogrodowych, jak i kwiatów doniczkowych, do których bardzo często można zaliczyć takie jak: monstera, sansewieria, dracena, zamiokulkas czy przepiękny skrzydłokwiat. Jak wyglądają przędziorki? To drobne żyjątka przypominające mikroskopijne pająki. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary maksymalnie do 0,6 mm. Do najgroźniejszych gatunków tych szkodników należą przede wszystkim: przędziorek chmielowiec, przędziorek sosnowiec, przędziorek szklarniowiec oraz przędziorek owocowiec. Zależnie od gatunku występują w kolorach: zielony, pomarańczowy, czerwony. Przędziorki to bardzo niebezpieczne szkodniki nie tylko z uwagi na uszkodzenia roślin, ale i również niesamowitą zdolność namnażania nowych osobników. Jedna samica przędziorka jest w stanie złożyć ok. 180 jaj w ciągu kilku dni.

Przędziorek – objawy, jak go rozpoznać?

Rozpoznanie przędziorka jest bardzo łatwe i nie powinno sprawić nikomu żadnych problemów. Pierwszymi oznakami zainfekowania rośliny przez przędziorka są mikroskopijne, jasne przebarwienia na liściach, które z czasem zaczynają się ze sobą łączyć. Głębia koloru rośliny znika, natomiast liście, na których żeruje szkodnik, po czasie usychaj. Kolejnym charakterystycznym objawem występowania przędziorków jest biały nalot na liściach, który wyglądem przypomina pajęczynę. W ten sposób szkodliwe roztocza zabezpieczają się przed zagrożeniem i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Tak więc warto od czasu do czasu przyjrzeć się dokładnie swojej roślinie i nie lekceważyć przebarwień ma liściach lub mikroskopijnej pajęczyny na dolnych powierzchniach liści.
canva.com

Domowe sposoby na przędziorka – zwalczanie

Kto chociaż raz miał do czynienia ze szkodnikami zerującymi na roślinach, to zapewne zdaje sobie sprawę, jak trudno jest je zwalczyć. Wiele środków chemicznych dostępnych w sklepach, działa jedynie na rozwinięte już osobniki, a niekoniecznie na te, które dopiero się wykluwają. Chemia ogrodnicza może także mieć negatywny wpływ na roślinę, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność przy jej stosowaniu. Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych są nie tylko w pełni bezpieczne dla środowiska, ale i również dla ludzi.

Przędziorek – zwalczanie płynem do naczyń

Bardzo skutecznym sposobem zwalczania przędziorków jest mieszanka wody i płynu do naczyń. Jak ją przygotować? Do 1 litra wody dodać łyżkę płynu do mycia naczyń i delikatnie przemieszać. Otrzymanym roztworem należy przemywać dolną oraz górną stronę liści zainfekowanej rośliny. Po zabiegu i odczekaniu kilku minut roślinę trzeba dobrze przepłukać pod prysznicem. Czynność powtarzać co 2 dzień przez 10 dni.

Szare mydło na przędziorka

Zwalczanie przędziorków szarym mydłem jest nieco podobne to tego z użyciem płynu do mycia naczyń i tak samo skuteczne oraz niezawodne. Do przygotowania mikstury będziesz potrzebować 1 litr letniej przegotowanej wody oraz 30 g startego na grubych oczkach tarki szarego mydła – w ten sposób szybciej rozpuści się w wodzie. Preparatem również można przemywać liście zjadanej przez przędziorki rośliny lub użyć go jako oprysk, przelewając do butelki z atomizerem. Dla uzyskania najlepszych rezultatów operacje trzeba powtarzać przez minimum 7 dni.

Przędziorek chmielowiec - zwalczanie olejem rzepakowym

Olej na przędziorka to tajna broń, którą należy użyć po zastosowaniu jednej z powyższych metod. Po przemyciu liści domowym preparatem nanieś na nie cienką warstwę oleju rzepakowego przy użyciu bawełnianej ściereczki. Tłusta warstwa zadziała jak powłoka odcinająca dostęp do tlenu, co spowoduje unieszkodliwienie złożonych przez samice jaj.

Oprysk na przędziorka z cebuli i czosnku

Do jednego litra letniej przegotowanej wody dodaj posiekaną w piórka cebulę oraz 5 ząbków rozgniecionego czosnku i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny. Po tym czasie miksturę należy przecedzić, rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1 i przelać do butelki z atomizerem. Oprysk stosować przez 7 dni.

Przędziorek na roślinach – skąd się bierze

Szkodnik rozwija się w warunkach bardzo niskiej wilgotności powietrza oraz wysokich temperatur. Profilaktyczna ochrona roślin powinna polegać głównie na zapewnieniu im odpowiednich warunków rozwoju – w tym wypadku dużej wilgotności powietrza. Przesuszone podłoże w połączeniu z suchym powietrzem to doskonałe miejsce dla rozmnożenia się przędziorka, który zacznie wysysać z liści wszystkie soki.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł