Kwas salicylowy – jak działa, właściwości. Na co pomaga kwas salicylowy?

Kwas salicylowy ma wiele właściwości, które sprawiają, że wykorzystuje się go zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Zabiegi z jego użyciem są bardzo popularne i dają świetne efekty. Jednak przeprowadza się je głównie w salonach kosmetycznych. W domu również możemy używać kosmetyków z dodatkiem tego związku chemicznego, jednak mają one o wiele niższe jego stężenie. Czym właściwie jest ten kwas? Jakie ma właściwości i jak go stosować?

Czym jest kwas salicylowy?

Naturalnie występuje w roślinach, gdzie reguluje ich wzrost oraz kwitnięcie. Jako związek chemiczny wyodrębniono go z kory wierzby. Wydzielony syntetycznie jest koloru białego i ma postać proszku lub kryształków. Posiada wiele właściwości, które sprawiają, że używa się go w kosmetyce, medycynie i przy produkcji preparatów antyseptycznych. W składzie kosmetyków znajdziesz go pod nazwą: Salicylid Acid. Jest rozpuszczalny w alkoholu oraz w tłuszczach.

Kwas salicylowy – właściwości, działanie

Jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z grupy nieacetylowanych salicylanów. Ma działanie:
  • przeciwgorączkowe
  • przeciwzapalne
  • przeciwbólowe
Kwas salicylowy działa przede wszystkim przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Co więcej, charakteryzuje się zdolnością do przenikania przez warstwę łojową. Wszystko to w połączeniu sprawia, że świetnie oczyszcza skórę z zaskórników, a także zwęża pory. Doskonale też wpływa na zmniejszenie produkcji sebum, jest więc idealny do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Jego właściwości keratolityczne i delikatnie złuszczające ułatwiają usunięcie zrogowaciałego naskórka. Dlatego tak dobrze sprawdza się w przypadku cery trądzikowej.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Na co pomaga kwas?

Ma zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego. Pomaga też poprawić kondycję skóry. Rozjaśnia przebarwienia, zmiany pigmentacyjne, a także zmniejsza widoczność blizn. Pomaga również w walce z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi, które przebiegają ze stanami zapalnymi czy z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Mowa tu na przykład o łupieżu czy łuszczycy, a także i o:
  • potnicy
  • rybiej łusce
  • liszaju płaskim
  • atopowym zapaleniu skóry
  • łojotokowym zapaleniu skóry

Kwas salicylowy – jak stosować?

W gabinecie kosmetycznym można wykonać specjalistyczny zabieg z wykorzystaniem kwasu salicylowego. Najpierw dokładnie oczyszcza się skórę, następnie nakłada na nią preparat z wysokim stężeniem kwasu. Po zabiegu przez jakiś czas dochodzi do złuszczania (około 2 dni). Dzięki niemu skóra jest wygładzona i wyraźnie oczyszczona. Zaleca się, aby wykonać serię takich zabiegów — około 5 w odstępach 14-dniowych. W domu również możesz zastosować kwas, jednak ma on o wiele niższe stężenie. Dlatego w tym przypadku efekty będą widoczne dopiero po około 6 tygodniach regularnego stosowania. Jak stosować kwas salicylowy w domu? Znajdziesz go w takich kosmetykach jak kremy, peelingi czy sera do twarzy. Pamiętaj, aby takich kosmetyków używać dokładnie według załączonej do nich instrukcji. Przed pierwszym użyciem koniecznie wykonaj próbę uczuleniową.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Każda cera powinna być systematycznie i porządnie nawilżana. Trzeba nawilżać ją przy tym systematycznie, najlepiej codziennie albo i dwa razy dziennie, by uniknąć zmniejszyć ryzyko wysuszenia i podrażnienia naskórka albo zaburzenia jego naturalnej zewnętrznej bariery ochronnej. Warto natomiast wiedzieć, że nawet kosmetyki do cery trądzikowej, zwykle silnie wysuszające i matujące, nie powinny mieć wyłącznie działania oczyszczającego.
W leczeniu trądziku ważne jest połączenie terapii farmakologicznej z pielęgnacją kosmetyczną. Ta druga nie powinna opierać się na zwykłych preparatach z drogerii. Co prawda nawet w sieciowych sklepach kosmetycznych można znaleźć świetne preparaty na trądzik, ale trzeba najpierw dowiedzieć się, czego szukać i jak sprawdzać bezpieczeństwo produktów. Niektóre mogą bowiem wręcz zaszkodzić skórze. Liczy się przede wszystkim ich skład, który powinien być wyzbyty z alkoholu i silnych substancji drażnią
Potówki u niemowlaka nie muszą być powodem do niepokoju. Nie są groźne, ale ich obecność warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zazwyczaj pojawiają się w wyniku przegrzania maluszka. Wiążą się też z niedojrzałością gruczołów potowych u dziecka. Jak zapobiegać potówkom u niemowlaka? Dlaczego w ogóle powstają?