Odkrywamy zapomniane warzywa: Przepis na topinambur z czosnkiem i ziołami
Do przeczytania w ok. 2 min.
Przepis na smażony topinambur z czosnkiem i ziołami
Do przygotowania tego dania potrzebujemy jedynie bulwę topinamburu, trochę oleju oraz przyprawy. Jest to bardzo prosta i szybka potrawa, która urozmaici nasze codzienne menu.
Składniki
500 g topinamburu,
pół główki czosnku,
otarta skórka z ½ cytryny,
1 łyżka soku z cytryny,
1 łyżeczka tymianku,
1 łyżeczka majeranku,
sól i pieprz do smaku,
olej do smażenia.
Przygotowanie
Bulwy dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Pozostawiamy skórkę i dzielimy je na cząstki podobnej wielkości. Czosnek obieramy z łupin i kroimy w cienkie plasterki. Można użyć mniej czosnku — wystarczą 2 do 3 ząbków.
W dużym rondlu zagotowujemy osoloną wodę i na wrzątek wrzucamy warzywo. Blanszujemy ok. 3 minuty. Kawałki topinamburu odcedzamy na durszlaku i osuszamy.
Na dużej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy blanszowany topinambur oraz plasterki czosnku. Dodajemy majeranek i tymianek — zioła możemy zastąpić gotową przyprawą do ziemniaków. Na koniec doprawiamy bulwy skórką cytrynową. Smażymy ok. 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Gdyby zaczęły się zbyt szybko przypalać, możemy podlać je odrobiną wrzącej wody.
Usmażony topinambur doprawiamy solą i pieprzem. Przed podaniem skrapiamy sokiem z cytryny.
Jak podawać topinambur, czyli słonecznika bulwiastego
Gorący topinambur możemy podać jako danie obiadowe lub ciepłą kolację. Serwujemy go z dipem jogurtowym, jajkiem sadzonym lub z gęstą śmietaną. Jako dodatek do karczocha jerozolimskiego sprawdzi się sałatka ze świeżych pomidorów ze śmietaną lub octem balsamicznym. Smażony topinambur to świetny pomysł na szybki obiad z niczego.
Czy każdy może jeść karczocha jerozolimskiego? Sprawdź przeciwskazania do spożywania topinamburu.