Canva.com

Tradycyjna kwaśnica góralska - przepis z nutą nostalgii

Kwaśnica góralska na żeberkach to wyjątkowo pożywna zupa, która kojarzy nam się przede wszystkim z góralskim klimatem, zapachem drewna i rozpalonym kominkiem. Można ją jednak z powodzeniem odtworzyć w domu. Jak to zrobić?

Poniżej znajduje się lista składników na mniej więcej 3 litry zupy oraz sposób przygotowania całości.

Składniki na kwaśnicę góralską

  • 500g kapusty kiszonej wraz z sokiem
  • 700g surowych żeberek z kośćmi
  • 200 wędzonych żeberek lub kości
  • 300g wędzonego boczku
  • 700g ziemniaków
  • 4 ząbki czosnku
  • 8 szklanek wody

Jakie przyprawy wybrać do kwaśnicy?

Sposób przygotowania góralskiej kwaśnicy

  1. Żeberka wypłucz, pokrój co jedną kość i ugotuj w dwóch litrach wody. Kiedy woda nabierze temperatury, wybierz zbierające się na powierzchni białko za pomocą sitka. Kiedy woda się zagotuje, wrzuć do niej 4 ziarenka ziela angielskiego i 3 listki laurowe. Następnie przykryj garnek i gotuj mięso do całkowitej miękkości, czyli od 40 do 50 minut.
  2. W międzyczasie obierz ziemniaki i pokrój je w kostkę, a potem przełóż do osobnego garnka. Powinny się gotować w osolonej wodzie do miękkości. Później odłóż je na bok w dowolnym naczyniu.
  3. Kiedy żeberka się ugotują, należy je wyłowić, wyciągnąć kości i pokroić je na mniejsze kawałki. Dodaj pokrojony boczek i pokrojone wędzone żeberka lub kości. Całość gotuj pod przykryciem przez jakieś 10 minut.
  4. Po tym czasie dodajemy do garnka całą kapustę kiszoną wraz z sokiem, której nie płuczemy i nie kroimy. Całość gotujemy około 40 minut aż kapusta zmięknie.
  5. Do zupy dodajemy majeranek, pieprz i pokrojone w plasterki ząbki czosnku.
  6. Na koniec do zupy dodajemy ugotowane wcześniej ziemniaki. Można ją podawać samą lub z chlebem, a najlepiej sprawdzi się w okresie jesiennym i zimowym, ponieważ jest treściwa i rozgrzewa.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł