Postna kapusta
Canva.com

Dawniej był rarytasem na targach. Oto tradycyjny przepis babci na kapuśniak kupiecki

Kapuśniak kupiecki swą nazwę wziął od miejskich kupców, w których domach przyrządzano go właśnie w taki sposób. Jest to nieco bogatsza wersja tradycyjnej zupy, przygotowywana na mięsnym bulionie z kości i z dodatkiem wołowiny.
Reklama

Kapuśniak to jedna z najbardziej pożywnych zup w naszej kuchni. Cenimy go za przepyszny smak, liczne walory odżywcze oraz łatwość przygotowania. Chociaż większość z nas zna podstawowy przepis na kapuśniak i wie, z jakich produktów go przyrządzić, zdecydowanie mniej osób słyszało o tym, że zupę tą można przyrządzić na wiele rozmaitych sposobów. W przeszłości zdarzało się nawet, że w poszczególnych regionach Polski przygotowywano go nieco inaczej, zaś owe różnice były mniejsze lub większe. Przez te wszystkie lata nie zmieniło się jedno: wyjątkowy smak i zapach tej apetycznej zupy.

Kapusta - to podstawa kapuśniaku kupieckiego

Podstawą kapuśniaku jest oczywiście kapusta - najlepsza będzie taka kupiona bezpośrednio od rolnika czy zaufanego dostawcy. Chociaż zupę można przygotować bez wkładki mięsnej, to jednak w większości receptur mięso odgrywa znaczącą rolę - mięsny wywar jest bardziej wyrazisty w smaku i pożywny.

Reklama

Ważne są także warzywa - głównie ziemniaki, cebula i marchew oraz przyprawy, tych jednak nie nadużywamy. Powinny tylko delikatnie wzbogacić smak całej zupy, nie dominując go.

Składniki na kapuśniak kupiecki

Do przygotowania tej zupy będą nam potrzebne: 400 g wołowiny, 600 g świeżej kapusty, dwa litry bulionu przyrządzonego na kościach, cebula, marchewka, dwa ziemniaki, łyżka mąki, dwie łyżki masła, trzy liście laurowe, sól, pieprz, pół szklanki śmietany, łyżka posiekanej natki pietruszki, łyżka pokrojonego koperku.

Jak przygotować babciny kapuśniak?

  1. Mięso kroimy w kawałki i podsmażamy na patelni. Cebulę kroimy w kostkę i także podsmażamy.
  2. Marchewkę kroimy w krążki, kapustę w cząstki, ziemniaki w kostkę.
  3. Warzywa i mięso umieszczamy w dużym garnku, zalewamy gorącym bulionem zaprawionym mąką, dodajemy listki laurowe, doprawiamy solą i pieprzem. Całość wstawiamy na kwadrans do piekarnika i zapiekamy w temperaturze 190 stopni C.
  4. Zupę podajemy z posiekaną natką pietruszki i koperkiem oraz kleksem ze śmietany. Smacznego!
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama