zatkane ucho

Dlaczego swędzi ucho? Wiemy, jak poradzić sobie z uporczywym problemem

Przejdź do galerii zdjęć
Zewnętrzne i wewnętrzne swędzenie uszu najczęściej jest efektem nieprawidłowego czyszczenia uszu, chorób skóry lub alergii. Ujawniamy kilka skutecznych sposobów na to, aby pozbyć się uciążliwego swędzenia.
Reklama

Nagromadzenie się woskowiny w uszach

Najczęstszą przyczyną swędzących uszu jest nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym. Objawem tego schorzenia jest uczucie zatkanego ucha, brzydki zapach, wydobywający się z ucha, ból i uporczywe swędzenie.

Nagromadzenie woskowiny dotyczy tylko niewielkiej części społeczeństwa, która genetycznie ma bardzo wąskie przewody słuchowe. Takie osoby cierpią na częste gromadzenie się woskowiny wewnątrz ucha, co skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Najlepszym sposobem na usunięcie zalegającej woskowiny jest wizyta u laryngologa lub użycie specjalnie do tego przeznaczonych kropli do uszu.

Reklama

Lekarze przestrzegają przed używaniem patyczków higienicznych, które są bardzo szkodliwe. Wraz z pozbyciem się zalegającej woskowiny znika również swędzenie uszu i inne dolegliwości z tym związane.

ucho
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Infekcje, alergie lub inne choroby

Swędzenie uszu połączone z wyciekiem wydzieliny i bólem jest jednym z głównych objawów zapalenia ucha. W takim przypadku powinniśmy się szybko skontaktować ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Swędzenie skóry ucha może być także symptomem alergii pokarmowej i w takim przypadku wystąpić przez ekspozycję organizmu na produkty wywołujące alergię. Wśród najczęstszych wymienia się pokarmy takie jak orzechy, soja, pszenica, mleko, ryby, niektóre owoce i warzywa. Wraz z eliminacją alergeny, uszy przestaną swędzić.

Warto również zauważyć, że swędzenie uszu występuje w przebiegu różnych chorób skóry. Na taką dolegliwość bardzo często skarżą się osoby borykające się z egzemą czy łuszczycą. W takim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z laryngologiem lub dermatologiem, który przepisze skuteczne leki i maście.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: uszy
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama