Funkia - zielona bylina z Azji. Jak o nią zadbać, aby zawsze była piękna?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Funkię możemy najczęściej spotkać na rabatkach, ale także na brzegach wodnych zbiorników oraz w grupie pod koronami drzew. Ta piękność kwitnie od lipca, aż do końca października. Dzwonkowate kwiaty funkii mają najczęściej kolor biały lub fioletowy.
Uprawa w ogrodzie
Funkia bardzo dobrze czuje się i rośnie w półcieniu. Zasadniczo tylko odmiany o jasnych liściach potrzebują więcej słońca. Gleba pod funkie powinna być próchniczna, wilgotna i bardzo żyzna. Najlepiej zasilać je ziemią o kwaśnym odczynie. Na wiosnę powinniśmy te byliny przynajmniej dwa razy zasilić odpowiednim nawozem.
Funkie możemy ułożyć także na kompoście. Dzięki temu nasza roślina nie będzie szybko tracić wilgoci, a kompost dostarczy jej składników pokarmowych. Azjatycka bylina jest bardzo wytrzymała i nie musimy jej za bardzo pielęgnować. Jest także bardzo odporna na działanie mrozu oraz śniegu.
Piękne odmiany i typowe choroby
Piękne odmiany azjatyckiej byliny, które możemy spotkać w Polsce to, m.in. Funkia Siebolda o grubych liściach i kolistym kształcie. Funkia Fortunea ma sercowate liście z pręgami, a funkia falista ma skręcone i kremowobiałe listki.
Funkie są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Ogrodnicy mierzą się jednak co roku ze ślimakami, które pojawiają się na wiosnę oraz na jesień. Możemy je zwalczać ekologicznymi metodami, np. za pomocą pułapki na ślimaki, czy sadzenie roślin, które będą opryskane, np. wywarem z wrotyczu.