Czosnek
Canva.com

Jak i kiedy sadzić czosnek? Nasze skuteczne porady

Czosnek znany jest nam od ponad 5000 lat. To wyjątkowe warzywo jest bogate w liczne składniki odżywcze niezbędne nam do przeżycia oraz utrzymania doskonałej formy fizycznej. Podpowiadamy, jak i kiedy należy sadzić czosnek w domowym ogrodzie.
Reklama

Sadzenie czosnku nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Warto jednak wiedzieć, kiedy to robić, aby cieszyć się jak najszybciej dobrym plonem. Sadzenie na jesień zapewni nam plon nawet w lipcu i wyeliminuje potrzebę zimowania tego cennego warzywa.

Czosnek zimowy

Czosnek
Canva.com

Do zasadzenie czosnku potrzebujemy łopaty, grabie, łopatki do sadzenia, kompostu oraz ząbków czosnku. Czosnek zimowy przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Jeśli sadzimy go na jesień, wówczas warto wybrać mu miejsce wśród pietruszki, marchewki lub truskawek. Czosnek zimowy dobrze się czuje także w pobliżu ogórków, pomidorów, fasoli oraz selerów.

Reklama

Nie powinniśmy jednak sadzić go blisko buraków, czy ziemniaków.

Czosnek ozimy wsadzamy do gruntu we wrześniu. Dzięki temu będzie mógł spokojnie ukorzenić się na zimę. Zanim zasadzimy czosnek, to powinniśmy glebę zasilić kompostem. Stanowisko wyrównujemy grabiami.

Czosnek w ogrodzie

Czosnek
Canva.com
Reklama

Czosnek ozimy wsadzamy do gruntu tylko w postaci ząbków i cebulek. Czosnek zasadzony w pobliżu innych warzyw ochroni je przed szkodnikami. Jeśli zasadzimy główki czosnku w dobrze przygotowanej ziemi, to może możemy mieć pewność, że w tym miejscu zbierzemy główki nawet z kilkunastoma ząbkami.

Wiosenny czosnek sadzimy o 1.5 cm niżej niż ten zimowy. Łopatką do sadzenia wykopujemy dołek o głębokości 5 cm. Jeśli rozsadzamy sadzonki, to wówczas musimy sadzić je w rzędach co 20 cm. Cebulki czosnku sadzimy co 5-10 cm.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama