Koleus Blumego
Canva.com

Pokrzywka brazylijska, czyli koleus Blumego. Uprawa, nawożenie, przycinanie

Koleus Blumego to piękna, szybko rosnąca i wielobarwna roślina, która nie wymaga przesadnej uwagi i jest bardzo odporna na szkodniki. Zdradzimy wam kilka sekretów, jak pielęgnować pokrzywę w doniczce.
Reklama

Koleus, czyli Plectranthus scutellarioides to tropikalna roślina, która pochodzi z Azji oraz Australli i wysp Pacyfiku. Pokrzywka brazylijska należy do rodziny jasnotowatej.

Tęczowa piękność w ogrodzie

Koleus Blumego
Canva.com

Pokrzywa brazylijska kwitnie bardzo szybko. Zazwyczaj w lecie musimy ciągle eliminować nadmiar pąków, aby koleus był silny i zdrowy, aż do późnej jesieni. Kwiatostan zazwyczaj występuje w kolorach - biały, niebiesko-biały, czerwony, pomarańczowy i zielony.

Reklama

Kwiaty wyrastają na czubku pędów. Liście natomiast mają karbowane brzegi i w dotyku są bardzo przyjemne i aksamitne. Jeśli potrzemy przez chwilę liście palcami, to szybko poczujemy gorzki aromat w powietrzu.

Koleus Blumego bardzo lubi słońce. Jeśli zasadzimy sadzonki lub wystawimy doniczki w południową stronę, to wówczas będziemy cieszyć się pięknymi, soczystymi kolorami przez cały okres kwitnienia. Na zimę kwiaty i liście koleusa zielenieją i wówczas trudno odróżnić je od siebie.

Reklama

Koleusy możemy sadzić w doniczkach, skrzynkach na balkonie, na parapetach, tarasach, jak i na rabatkach.

Jak zadbać o kwiatostan koleusa?

Koleus Blumego
Canva.com

Jeśli chcemy rozmnożyć koleusy, to wystarczy, że ukorzenimy w wodzie pędy pozyskane z rozrośniętych okazów. Po dwóch tygodniach nasze pokrzywki będą miały wystarczającą ilość korzeni, którą będziemy mogli bezpośrednio wsadzić do ziemi.

Reklama

Gleba dla koleusów powinna być przepuszczalna, najlepiej na bazie torfu i włókien kokosowych. Rozmnażanie wykonujemy na wiosnę.

Jeśli chcemy się pozbyć nadmiaru pąków, to odcinamy boczne gałęzie i liście. Zostawiamy tylko na czubku młode pędy. Roślina szybko odzyska swój atrakcyjny wygląd. Jeśli chcemy formować koleusy, np. w drzewka, to powinniśmy wybierać tylko takie, które łatwo się zagęszczają.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama