Jak wyczyścić ruszt z grilla
Canva.com

Jak czyścić ruszt z grilla? Domowe sposoby, które dobrze radzą sobie z tłuszczem

Majówkowe biesiadowanie to wyjątkowy czas dla wszystkich urlopowiczów. Pyszne karkówki, skrzydełka z kurczaka i boczek kuszą doskonałym smakiem i aromatem. Po zakończonej imprezie na świeżym powietrzu trzeba jednak umyć ruszt, aby kolejnego dnia znów cieszyć się grillowaniem. Co zrobić, aby domowymi sposobami pozbyć się tłuszczu oraz przypaleń?
Reklama

Utrzymanie higieny rusztu jest niezwykle ważne, bowiem wpływa na nasze doznania smakowe, jak i jakość grillowania. To także istotne dla naszego zdrowia. Przygotowaliśmy dla was kilka porad, jak skutecznie wyczyścić ruszt i prawidłowo konserwować sprzęt.

Kiedy czyścić grilla?

Jak wyczyścić ruszt z grilla
Canva.com

Ruszt grilla to taki sam sprzęt kuchenny, jak patelnie, czy garnki. Dlatego musimy o niego zadbać, aby zawsze był gotowy do działania, także, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. Na ruszcie osadza się spora ilość tłuszczu oraz zanieczyszczenia.

Reklama

Spalony tłuszcz jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, bowiem jest bogaty w polimery kwasów tłuszczowych.

Takie resztki najlepiej usuwać od razu po zakończeniu grillowania, jak tylko ruszt trochę przestygnie. Kiedy czyścimy ruszt grilla, to nie zapominajmy także o całej obudowie, na której też osadza się brud i kurz. Ciepły tłuszcz i brud łatwiej zetrzeć z urządzenia. Przed sezonem grillowym warto sprawdzić stan techniczny sprzętu i naprawić ewentualne awarie.

Jakimi sposobami można skutecznie wyczyścić ruszt?

Jak wyczyścić ruszt z grilla
Canva.com
Reklama

Do skutecznego wyczyszczenia naszego grilla w ogrodzie lub na tarasie będziemy potrzebowali kilka prostych akcesoriów, tj. twarda szczotka, drapak metalowy, szmatki, ściereczki z mikrofibry, gąbka. Dodatkowo warto zaopatrzyć się we wiaderko, ręcznik papierowy i detergenty, które radzą sobie z tłustymi plamami i zabrudzeniami.

Kratkę do grilla możemy wyczyścić papierem ręcznikowym lub wilgotną szmatką. Przydatne będą także sposoby znane nam z odtłuszczania plam domowymi środkami. Idealnie przyda się do tego soda oczyszczona. Przygotujmy papkę z sody oraz ciepłej wody i posmarujmy nią cały ruszt. Proporcje roztworu - na jedno opakowanie sody powinniśmy wlać 1 litr wody. Pozostawiamy roztwór na kilka minut i spłukujemy lub przecieramy na mokro. Tłusty nalot na grillu usunie także sok z cytryny połączony z ciepłą wodą.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama