pączki z obwódką
canva.com

Jak smażyć pączki z obwódką? Poradnik krok po kroku

Jeżeli lubisz pączki, to z pewnością wiesz, że cechą pożądaną oprócz bardzo dobrego smaku i charakterystycznego kształtu jest też jasna obwódka przebiegająca wokół pączka. Jak smażyć, aby osiągnąć taki efekt? Sposobów na to jest kilka.
Reklama

Puszyste pączki z obwódką

I tu już pojawia się pierwsza podpowiedź - ciasto musi być puszyste. Dzięki temu będzie wyżej unosić się na powierzchni tłuszczu, zanurzy się w nim mniej niż do połowy i obwódka pozostanie mniej zarumieniona. Aby ciasto było puszyste trzeba je dobrze wyrobić - napompować powietrzem.

Specjalny dodatek

Chodzi tutaj o alkohol. Dodaj do ciasta kieliszek wódki lub spirytusu, dzięki temu pączek będzie chłonął mniej tłuszczu, a co za tym idzie będzie lżejszy i nie zanurzy się zbyt głęboko. Alkohol i tak wyparuje, więc spokojnie dzieci będą mogły zajadać się pączkami. Jeżeli jednak masz obawy, to jako zamiennik alkoholu użyj octu.

Napowietrzanie ciasta na pączki

Dodatkowo ciasto “dopompuje się” powietrzem kiedy odstawi się go na jakiś czas w ciepłe miejsce. Koniecznie trzeba je wtedy przykryć ściereczką, inaczej by się z wierzchu zeschło.

Reklama

Wystarczy pół godziny, aby proces fermentacji zrobił swoje, powstałe w jego wyniku pęcherzyki dwutlenku węgla napompują ciasto. Następnie uformuj pączki i wyłóż na talerz jeszcze na chwilę, również przykryj ściereczką.

Kolejna kwestia to temperatura

Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w termometr kuchenny, bo temperatura również ma tu duże znaczenie. Ceny termometrów rozpoczynają się już od kilkunastu złotych, a taki sprzęt często ułatwia sprawy kucharskie. Temperatura oleju do smażenia pączków powinna wynosić 170/180 stopni. Jeżeli jednak nie zdążyłaś zakupić termometru, to możesz sprawdzić, czy tłuszcz jest odpowiednio rozgrzany wrzucając do niego kawałek ciasta - jeśli pływa po powierzchni powoli nabierają rumieńców, ale nie brązowieje zbyt szybko, to znak, że możesz wrzucać pierwszą partię pączków.
Reklama
Ważne jest, aby uprzednio wyjąć testowy kawałek ciasta, inaczej by się spalił pozostawiając niemiły zapach i posmak.

Pod pokrywką

Ostatni trik, dzięki któremu uzyskasz jasną obwódkę pączka jest następujący. Wrzucasz ciasto na olej stroną która na talerzu była skierowana do góry. Jak się wystarczająco zarumieni, to obracasz go, aby druga połowa się usmażyła i przykrywasz garnek pokrywką.

Jeżeli zastosujesz wszystkie powyższe podpowiedzi, to z pewnością uda Ci się uzyskać pożądany wygląd pączka. Polecamy nasz oryginalny przepis na ziemniaczane pączki z nadzieniem z marchewki lub ekspresowe, serowe pączki, a może zechcesz usmażyć pączki według klasycznego przepisu? W każdym razie - smacznego!

Reklama
Autor - Gabriela Ganczarska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
g.ganczarska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama