Knedle czeskie z gulaszem i kapustą kiszoną na białym talerzu
canva.com

Knedle czeskie idealne na obiad!

Jeśli jesteś miłośnikiem kuchni czeskiej, na pewno nie obce są Ci knedle czeskie. Te drożdżowe placki to doskonałe uzupełnienie dla gulaszu wołowego, ale równie dobrze smakują na słodko. W tym artykule znajdziesz przepis na knedle czeskie, dowiesz się, jak je podawać oraz poznasz kilka porad, które ułatwią Ci ich przygotowanie.
Reklama

Przepis na knedle czeskie

Składniki

  • 500 g mąki pszennej
  • 20 g świeżych drożdży
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka cukru

Przygotowanie ciasta drożdżowego

W misce wymieszaj mąkę z solą. Następnie rozkrusz drożdże, dodaj do nich cukier i odrobinę ciepłego mleka. Pozostaw na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować. W międzyczasie do mąki dodaj jajko i resztę mleka. Wsyp rozczyn drożdżowy i wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryj ściereczką i odstaw ciasto drożdżowe do wyrośnięcia na około 1 godzinę.

Formowanie i gotowanie knedli

Po wyrośnięciu ciasta, podziel je na mniejsze porcje i uformuj z nich cylindryczne wałeczki. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę, a następnie wrzuć do niej knedle.

Reklama

Gotuj przez około 15-20 minut, aż będą miękkie i puszyste. Wyjmij knedle za pomocą łyżki cedzakowej i osącz z wody.

Knedle czeskie na drewnianej desce
canva.com

Jak podawać knedle czeskie

Z gulaszem wołowym

Podawaj knedle czeskie jako dodatek do gulaszu wołowego. Placki doskonale wchłaniają sos, dzięki czemu stanowią smaczne uzupełnienie potrawy.

Surówki i dodatki

Warto podać do knedli także surówkę, choć Czesi nie zawsze to robią. Dobrze sprawdzą się sałatki z kiszonej kapusty, ogórków kiszonych czy buraków.

Reklama

Wersja na słodko

Knedle czeskie smakują również jako słodka przekąska. Posmaruj je dżemem lub kremem czekoladowym, a otrzymasz pyszne drożdżowe bułeczki.

Knedle czeskie posmarowane dżemem borówkowym
canva.com

Porady i wskazówki dla smakoszy

Wybór drożdży

Do przygotowania knedli czeskich najlepiej użyć świeżych drożdży, które nadadzą im odpowiedniej puszystości. Jeśli jednak masz tylko suche drożdże, również możesz ich użyć – wystarczy dodać 7 g suchych drożdży zamiast 20 g świeżych.

Reklama

Gotowanie knedli

Podczas gotowania knedli ważne jest, aby nie zagotować wody zbyt mocno, ponieważ knedle mogą się rozpaść. Staraj się utrzymać delikatne wrzenie.

Przechowywanie i podgrzewanie

Gotowe knedle czeskie możesz przechowywać w lodówce do 3 dni. Przed podaniem podgrzewaj je na parze lub w mikrofalówce, aby były miękkie i smaczne.

Knedle czeskie z sosem mięsnym w białej miseczce
canva.com

Jak długo gotować czeskie knedliki?

Czeskie knedliki to pyszne dodatki do potraw, które warto znać! Aby uzyskać idealną konsystencję, powinny być gotowane przez około 15-20 minut. Warto pamiętać, że ważne jest, aby woda delikatnie się gotowała, a nie wrzała intensywnie. Czy gotowe do podania knedliki będą smakować tak samo wyśmienicie, jak te z czeskiej kuchni? Spróbuj sama!

Knedle - pyszne danie od naszego sąsiada

Teraz, gdy znasz przepis na knedle czeskie, jak je podawać oraz kilka praktycznych porad, z pewnością z łatwością przygotujesz te pyszne drożdżowe placki. Smacznego!

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama