Canva.com
Najsmaczniejsze zupy na jesień. Nie tylko grzybowa
Do przeczytania w ok. 2 min.
Gdy jesień puka nam w okno, a dni są coraz krótsze i zimniejsze, nie ma nic lepszego na rozgrzanie niż tradycyjna jesienna zupa. Wykorzystaj najsmaczniejsze warzywa i ciesz się aromatem, zapachem i smakiem najlepszych jesiennych zup.
Reklama
Dlaczego warto jeść zupy?
Jesień często zaskakuje nas pogodą. Kiedy przemarznięci i zmoczeni wracamy do domu — tylko myślimy o tym, jak się rozgrzać i najeść. Najlepszym remedium na jesienne kłopoty jest gorąca, smaczna i aromatyczna zupa.
Zupy nie dość, że są bardzo sycącym daniem, to jeszcze zawierają mało kalorii, dlatego są szczególnie zalecane dla osób, które znajdują się na diecie. Zupy z reguły nie są zbyt trudne w przygotowaniu, a przecież dostarczają nam mnóstwo cennych witamin i minerałów.
Canva.com
Najsmaczniejsze zupy na jesień
Reklama
Chociaż wydaje nam się, że najpopularniejszą zupą jest tradycyjna grzybowa, okazuje się, że jesień jest obfitującą porą roku w bardzo smaczne posiłki.
- Zupa dyniowa — jest niesamowicie smaczna i doskonale smakuje z grzankami lub słonecznikami. Warto dodać, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem z uwagi na obecność w jej składzie beta-karotenów i przeciwutleniaczy.
- Krupnik — pyszna zupa z kaszy jęczmiennej jest cennym źródłem witaminy oraz przeciwutleniaczy.
- Zupa grochowa — chociaż zupa uważana jest za ciężkostrawną, należy zaznaczyć, że ma korzystny wpływ na układ nerwowy oraz niweluje skutki stresu i opóźnia proces starzenia się skóry.
- Zupa borowikowa — ma dużo błonnika oraz wiele cennych składników mineralnych takich jak kwas foliowy, kwas pantotenowy, żelazo, potas, fosfor i miedź.
- Krem z buraka — zupa ma liczne właściwości zdrowotne i wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne.
- Zupa cebulowa — rozgrzewa i ma dobroczynny wpływ na naszą odporność dzięki połączeniu cebuli i czosnku.
Zobacz także
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Jak zrobić kluski kładzione?
Kluski kładzione to pyszne i pożywne danie, które może stanowić doskonały dodatek do innych dań lub być spożywane samodzielnie. Zarówno dorośli, jak i dzieci uwielbiają smak tych puszystych klusek. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować kluski kładzione łyżką, podpowiadamy Ci prosty przepis!
Zupa rybna z karpia: Jak ją przygotować?
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy nam się z rodziną, tradycją i pysznym jedzeniem. Jednym z najbardziej kultowych dań wigilijnych jest zupa rybna z karpia. Ta aromatyczna i pełna smaku zupa jest nieodłącznym elementem polskiej wigilijnej kolacji. Dziś podzielę się z Wami tradycyjnym przepisem na tę wyjątkową zupę oraz kilkoma poradami, jak ją podać i przygotować.
Domowy rosół z kury - przepis na tradycyjny bulion
Czy jest coś bardziej rozgrzewającego i kojącego niż aromatyczny domowy rosół z kury? Ten tradycyjny polski przepis jest nie tylko pyszny, ale również bogaty w składniki odżywcze i ma wiele właściwości zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować doskonały rosół z kury, jakie ma korzyści dla zdrowia i jak go podać. Przeczytaj dalej, aby odkryć tajniki tego wyjątkowego dania!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl