Ocet jabłkowy na tle czerwonych jabłek i jesiennych liści.
Canva

Ocet jabłkowy — jak go zrobić, jego właściwości i zastosowanie

Złocisty płyn o charakterystycznym smaku i zapachu... Ocet jabłkowy... Niezbędny w każdej kuchni — świetny dodatek do posiłków i do... czyszczenia. Idealny jako tonik do twarzy, płukanka do włosów. Mityczny pogromca kalorii. Tylko... czy wszystko, co o nim mówią to prawda? I czy każdy może korzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego? Komu może zaszkodzić?
Reklama

Właściwości octu jabłkowego

  • Ocet pomaga regulować poziom cukru we krwi.
  • Pomaga obniżyć cholesterol i trójglicerydy.
  • Ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne
  • Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
  • Wpływa na przemianę materii.
  • Zmniejsza uczucie łaknienia.
Ocet jabłkowy w karafce na tle drzew.
Canva

Ocet jabłkowy — jak powstaje oraz jak go przechowywać

Przygotowanie prawdziwego octu w warunkach produkcyjnych zajmuje około dwóch lat. Do całego procesu — nazywanego dwuetapową fermentacją — używa się jedynie jabłek (i to całych, razem ze skórką i pestkami), pomija się dodawanie cukru i wody. A dlaczego nazywa się to fermentacją dwuetapową? Ponieważ najpierw podczas produkcji wytwarza się alkohol. Ocet jabłkowy powstaje dopiero po jakimś czasie, jako drugi.

Należy go przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Reklama

Czasem może się tworzyć osad lub matka octowa (jasna galaretka na wierzchu płynu), świadczą jedynie o tym, że ocet jabłkowy został wyprodukowany we właściwy sposób i nie trzeba się nimi przejmować.

Ocet jabłkowy — przeciwskazania

Z octem jabłkowym muszą uważać cukrzycy, ponieważ może prowadzić do hipoglikemii. Pilnować się muszą również osoby majce problem z żołądkiem oraz zażywające leki przeczyszczające, moczopędne i obniżające potas w organizmie.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na zęby — spożywanie octu jabłkowego może prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Ocet jabłkowy — przepis

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? To nic trudnego, trzeba tylko pamiętać, że proces jego przygotowania w domowych warunkach trwa około 2 miesięcy. Potrzebne będą jabłka, cukier i woda w odpowiednich proporcjach i można zabierać się do pracy. Ważne jednak, żeby owoce były niepryskane. W przeciwnym wypadku koniecznie trzeba je porządnie wyszorować.

Składniki

  • 2 kg jabłek
  • 6 łyżek cukru
  • 0,5 l gorącej wody
  • 1,5 l letniej wody

Przepis

Reklama

Nieobrane, umyte jabłka (ale bez ogonków) należy pokroić na kawałki. Wrzucić wszystko, łącznie z gniazdami nasiennymi i pestkami do dużych słoików. Cukier należy rozrobić z gorącą wodą i dodać do jabłek. Następny krok to zalanie wszystkiego pozostałą, letnią wodą. Słoje trzeba przykryć ściereczką i zabezpieczyć je za pomocą gumek. Jabłka przygotowane do fermentacji powinno schować się w suchym i chłodnym miejscu.

Przez około tydzień należy mieszać dwa razy dziennie powstający ocet jabłkowy za pomocą czystej, wyparzonej łyżki. Kiedy na wierzchu płynu z owoców wytworzy się matka octowa (jasna, galaretowata masa), należy zaprzestać mieszania. Przez miesiąc z roztworem nic nie powinno się robić.

Po miesiącu należy zdjąć matkę octową i najlepiej zachować na później (można wykorzystać ją do wykonywania kolejnych porcji octu jabłkowego w przyszłości). Powstały płyn powinno się przecedzić do butelek i przykryć ściereczkami. Znowu odstawić na miesiąc.

Żółty ocet jabłkowy w karafce.
Canva

Jak stosować ocet jabłkowy

Reklama

Ocet jabłkowy ma dużo różnych zastosowań, to naturalny konserwant, nadaje się do marynowania żywności. Dobrze sprawdza się w kuchni śródziemnomorskiej i kuchni azjatyckiej, jako dodatek do sałatek, element dresingów.

Można używać go do włosów jako płukanki, wcierki, lub dodawać do odżywki. Nadaje się także do używania w formie domowego toniku do twarzy.

Działanie antybakteryjne sprawia, że można go używać do płukania bolącego gardła. Kiedyś używano go też do dezynfekcji ran, nie powinno się go jednak stosować w taki sposób.

Po rozcieńczeniu można czyścić nim warzywa i owoce, na pewno usunie więcej drobnoustrojów niż sama woda, którą większość osób wykorzystuje w tym celu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Czy picie octu jabłkowego pomaga w odchudzaniu, czy to tylko niesprawdzone informacje? Okazuje się, że faktycznie, stosowanie octu jabłkowego zmniejsza uczucie łaknienia. Dzieje się tak jednak w niewielkim stopniu. Mimo wszystko, jeśli ktoś ma chęć spróbować, może zacząć rozcieńczać ocet jabłkowy z wodą i pić go na czczo.

Reklama

Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi to zdrowego stylu życia: zbilansowanej diety i ćwiczeń.

Ocet jabłkowy w butelce. Obok leżą jabłka.
Canva

Ocet jabłkowy na włosy

W occie jabłkowym z powodzeniem można moczyć włosy. Oczywiście taka płukanka przygotowywana jest z rozcieńczonego specyfiku. Do litra przegotowanej wody należy dodać łyżkę octu. Tak przygotowaną miksturą można przelać umyte kosmyki. Pozwala to na pozbycie się zanieczyszczeń i zamykając łuski włosów, dodaje im blasku.

Znany jest też korzystny wpływ octu jabłkowego na skórę głowy. Jego kwaśny odczyn pomaga zwalczać przetłuszczanie się skalpu. Trzeba wymieszać 1/4 szklanki octu jabłkowego ze szklanką wody. Następnie należy wmasować gotową miksturę w skórę głowy pół godziny przed myciem. Później można już normalnie oczyścić głowę.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama