Zespół niespokojnych nóg
Canva.com

Zespół niespokojnych nóg - czy można sobie z tym poradzić?

Zespół niespokojnych nóg to stan, w którym odczuwasz niewygodne, nieprzyjemne, a nawet bolesne uczucie w nogach, które utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz sen. Co warto o tym wiedzieć schorzeniu?
Reklama

Czym jest spowodowana chęć ciągłego poruszania nogami?

Zespół niespokojnych nóg
Canva.com

Najczęstszym objawem zespołu niespokojnych nóg jest nieodparta chęć poruszania nogami. To pragnienie jest zwykle odczuwalne w łydkach i stopach, ale może być również odczuwalne w udach, biodrach i pośladkach. Zespół niespokojnych nóg może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym chorobami, lekami lub wiekiem.

Uważa się, że jest to spowodowane niedoborem żelaza w organizmie.

Reklama

Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg jest leczenie przyczyny, którą może być niedobór żelaza. Suplementy żelaza można przyjmować doustnie lub wstrzykiwać bezpośrednio do żyły.

Czy żelazo jest ważne dla organizmu?

Żelazo jest kluczowym składnikiem odżywczym, który jest ważny dla organizmu. Pomaga organizmowi w produkcji czerwonych krwinek, a także służy do transportu tlenu w całym ciele.

Reklama

Żelazo znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale najlepszymi źródłami są czerwone mięso, drób, ryby, jajka i suszona fasola. Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, nadal możesz otrzymać żelazo z innych źródeł, takich jak ciemnozielone warzywa, produkty pełnoziarniste i suszone owoce.

Co pomoże na zespół niespokojnych nóg?

Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg jest zanurzenie kończyn w ciepłej kąpieli. Pomoże to rozluźnić mięśnie i złagodzić ból lub dyskomfort. Innym domowym lekarstwem jest wzięcie ciepłego prysznica lub kąpieli wieczorem przed samym snem, np. w relaksującej soli do kąpieli. Pomoże to rozluźnić mięśnie i oczyścić umysł po męczącym dniu.

Kolejnym ze sposobów pomocy w zespole niespokojnych nóg jest utrzymywanie nóg podniesionych podczas snu.

Reklama

Podniesienie nóg pomoże zatrzymać przepływ krwi w nogach, co pomoże w odczuciu dyskomfortu. Możesz też położyć poduszkę pod kolana.

Do jakiego lekarza z zespołem niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg
Canva.com

Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Należą do nich choroby, takie jak epilepsja, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona. Neurolog może być również wezwany do diagnozowania i leczenia innych schorzeń neurologicznych, takich jak bóle głowy, migreny, i zaburzenia snu, a także właśnie zespół niespokojnych nóg.

Neurolodzy diagnozują i leczą zaburzenia mózgu, przeprowadzając badania medyczne i badając historię medyczną pacjenta. Przepisują również leki i inne metody leczenia, aby pomóc w stanach neurologicznych.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama