Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy używanie budzika jest szkodliwe? Mamy dla Ciebie złą wiadomość

Budzik jest jednym z najbardziej przydatnych przedmiotów w życiu człowieka, bo informuje nas o tym, kiedy powinniśmy wstać. Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących tego, czy korzystanie z budzika jest szkodliwe, w rzeczywistości wszystko zależy od tego, w jaki sposób go używamy. Wielu Polaków niestety popełnia jeden poważny błąd, który ma bardzo poważne konsekwencje. Dowiedz się, w jaki sposób w prawidłowy sposób używać budzika.

Czy używanie budzika jest szkodliwe?

Specjaliści mają zróżnicowane opinie dotyczące tego, czy powinno się używać budzika. Nie ulega wątpliwości, że osoby, które mają w odpowiedni sposób ułożony swój dzień i chodzą spać oraz budzą się o tej samej porze, nie potrzebują budzika.

W dobie XXI wieku, gdy każdy człowiek działa w sposób wielozadaniowy i zabiera pracę do domu, nasz organizm jest bardzo przemęczony. W takim wypadku używanie budzika, aby wstawać o odpowiedniej godzinie, możemy być jedynym rozwiązaniem. Jeśli będziemy używać go w odpowiedni sposób, nie powinniśmy ponieść szkodliwych skutków ubocznych.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Przestawianie budzika jest bardzo szkodliwe

Eksperci medycyny snu ostrzegają przed bardzo częstym błędem, który jest popełniany przez Polaków. Chodzi o przestawianie budzika, zaraz po przebudzeniu. W praktyce wygląda tak, że osoba, która używa budzika, po usłyszeniu chce sobie jeszcze pospać przez kilkanaście minut i czeka na kolejny sygnał.

W efekcie takie zachowanie sprzyja jeszcze większemu zmęczeniu. Organizm wchodzi w płytką fazę snu, a to skutkuje tym, że pojawia się jeszcze większe uczucie niedospania i niewyspania. Przestawianie budzika ma też negatywny wpływ na nasz układ nerwowy i układ hormonalny.

Z punktu widzenia medycyny snu, ustawianie kolejnych drzemek co kilka minut sprawia, że próbujemy zasnąć i nasz organizm nie jest w stanie wejść w głęboki sen, więc nie wypoczywamy i nie wstajemy. Nasz mózg dostaje mylne sygnały - mówi dla Dzień Dobry TVN ekspertka medycyny snu Magda Kaczor.

Istotny jest także sygnał budzika, który powinien być raczej delikatny. Gwałtowny sygnał podnosi bowiem ciśnienie i poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Zegarek to dla kobiety coś więcej niż tylko praktyczny gadżet. To rodzaj biżuterii, zdobiącej jej dłoń i podkreślającej jej charakter. Dlatego wybierając zegarek dla kobiety warto postawić na elegancję i wybrać model, który zachwyci ją dobrym smakiem i wyszukanym stylem. Elegancja jest ponadczasowa, nigdy nie wychodzi z mody. Elegancki zegarek na pewno będzie więc trafionym prezentem.
Poranki to Twój najgorszy koszmar? Mimo kawy snujesz się po domu nieprzytomna, rozespana? Co możesz zrobić? Jest jedna metoda, która zawsze działa! A najlepsze jest to, że nie potrzebujesz do niej żadnych specjalnych przygotowań!
Na pytanie o najpopularniejszy gadżet, z którego dziś korzysta praktycznie każdy, odpowiedź nasuwa się właściwie sama — większość z nas odpowie, że jest to telefon komórkowy. I myli się ten, kto uważa, że smartfony cieszą się powodzeniem wyłącznie wśród dorosłych — nikogo z nas nie dziwi już przecież widok kilkulatka z komórką w dłoni. Warto jednak zastanowić się, czy podarowanie maluchowi telefonu, oprócz wygody związanej z możliwością pozostawania w stałym kontakcie, nie przyniesie także negatywnych efektów, takich jak zbyt częste korzystanie z wszelkiego rodzaju aplikacji, czy uzależnienia od gier oraz samego urządzenia. Na szczęście jest na to sposób. Alternatywą dla smartfona jest zegarek GPS dla dziecka — smartwatch, który umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych, a także pozwala na lokalizowanie kilkulatka w dedykowanej aplikacji.