Piotr Molecki/East News

Od bombelka – lepsza jest butelka? Weryfikujemy słowa Kaczyńskiego o tym, że to kobiety "dają w szyję"

Przejdź do galerii zdjęć
Do historii przejdzie wypowiedź najsłynniejszego prezesa w Polsce, który jasno stwierdził, że "kobiety dają w szyję", co ma oznaczać, że młode dziewczyny piją alkohol na równi mężczyznami, przez co zdaniem Jarosława Kaczyńskiego rodzi się "za mało dzieci". Sprawdziliśmy, jak kształtuje się sprawa alkoholizmu w naszym państwie i czy rzeczywiście to głównie kobiety "dają w szyję".

Kontrowersyjne słowa prezesa PiS

Prezes Jarosław Kaczyński znany jest z tego, że do szczegółowo zaplanowanych wystąpień dodaje swoiste "smaczki", które mają podkreślić poziom intelektualny szefa partii rządzącej. Czasem jednak, jak można zauważyć na załączonym obrazku, prezesowi zaczyna odjeżdżać rzeczywistość i zaczyna on za bardzo filozofować, dopatrując się dziwacznych zależności. Tym razem Kaczyński zabrał głos w sprawie alkoholizmu w naszym państwie. Według prezesa PiS spadek dzietności w Polsce jest efektem tego, że "kobiety za bardzo dają w szyję".

Nie jest to kwestia tylko materialna, to jest kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań. Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Ale jak do 25. roku życia daje w szyję to..., trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach. Mężczyzna, by popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa. (…) Mężczyźni są nieporównanie bardziej odporni na alkohol - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Sprawdziliśmy, czy prezes miał rację i czy alkoholizm jest problemem wśród Polaków, a przede wszystkim kobiet, weryfikując stare porzekadło mówiące, że „od bombelka – lepsza jest butelka".

Alkoholizm w Polsce

Słowa prezesa PiS wzbudziły ogromne kontrowersje wśród ekspertów, którzy słusznie zauważają, że płeć w kwestii alkoholizmu nie ma zasadniczego znaczenia, a wszystko zależy od osobistych preferencji. Psychologowie tłumaczą, że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących tego, jak długo trzeba pić, żeby być uzależnionym, ale za osobę uzależnioną uważa się każdą, która spożywa alkohol codziennie.

Ponadto, jak pokazuje raport sporządzony przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), to przede wszystkim mężczyźni nadużywają alkoholu, a nie kobiety. Z badań wynika też, że kobiet niepijących alkoholu jest dwa razy więcej niż mężczyzn.

Nie ulega jednak wątpliwości, że alkoholizm jest w Polsce poważnym problemem i to bez podziału na "kobiety i mężczyzn". Polska należy do grupy państw z najwyższą średnią konsumpcją – na 1-go dorosłego mieszkańca przypada ok. 12,5 l czystego alkoholu. Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego jasno wynika, że ponad 820 tys. (2% populacji) Polaków pije alkohol przez 5 dni w tygodniu lub częściej i przede wszystkim do grupy osób nadużywających należą "słabiej wykształceni mężczyźni w wieku 30-59 lat".

Zobacz galerię zdjęć: zatrucie alkoholem
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł