Pistacje – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, zastosowanie
Do przeczytania w ok. 4 min.
Jak rosną orzechy pistacjowe
Pistacje to nasiona drzewa pistacjowego. Podobnie jak orzechy nerkowca są owocem rośliny z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Drzewo pistacja (Pistacia vera) naturalnie występuje z tropikalnych obszarów Azji Środkowej oraz w krajach bliskiego wschodu takich jak Iran, Afganistan, Uzbekistan i Kazachstan.
Czy uprawa pistacji jest możliwa w polskich warunkach? Niestety nie. Główną przeszkodą są oczywiście trudne warunki klimatyczne. Największym eksporterami orzechów pistacjowych są Stany Zjednoczone, Irak, Afganistan oraz Turcja. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż drzewo pistacjowe wydaje owoce raz na 24 miesiące, co bywa pewnego rodzaju czynnikiem komplikującym proces uprawy.
Pistacje zamknięte są w twardej zdrewniałej skorupie, która pęka w chwili, gdy owoce są gotowe do zbioru. Procedura ich pozyskiwania polega na potrząsaniu drzew, co skutkuje opadaniem orzechów.
Dlaczego warto jeść pistacje
Pistacje w odróżnieniu od innych orzechów jako jedyne zawierają karotenoidy (luteinę i zeaksantynę), które znacząco wpływają na prawidłową kondycję oczu, a także minimalizują ryzyko zachorowania na tak zwane zwyrodnienia plamki żółtej.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż pistacje zawierają przyzwoitą ilość witaminy E, która może znacząco spowalniać proces starzenia. Dzięki temu po wdrożeniu ich do swojej diety zauważysz z czasem poprawę kondycji skór, włosów oraz paznokci. Zawartość witaminy E to także wiele korzyści dla układu nerwowego, co odczujesz w czasie sytuacji stresowych.
Podobnie jak większość orzechów pistacje obniżają poziom cholesterolu, natomiast niski indeks glikemiczny docenią zapewne wszystkie osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 lub z innymi chorobami związanymi z poziomem glukozy w organizmie. Niski IG w orzechach pistacjowych odgrywa także kluczową rolę w budowaniu jadłospisu diety odchudzającej.
Pistacje wyróżniają się również zawartością zdrowych tłuszczy, które odgrywają istotną rolę w redukcji poziomu trójglicerydów odpowiedzialnych za choroby układu krążenia, a także stany zapalne trzustki.
Pistacje – właściwości antyoksydacyjne
Składniki odżywcze zawarte w pistacjach czynią je produktem o największym potencjale antyoksydacyjnym. Oznacza to nic innego, jak to, że jedząc regularnie niewielkie ilości pistacji wspomagasz swój organizm w obronie przed wirusami oraz bakteriami.
Orzeszki pistacjowe – witaminy i minerały
Pistacje wyróżnia na tle innych orzechów zawartością witaminy E. Czy można zatem nazwać je naturalnym suplementem diety? Jak najbardziej!
Witaminy (w 100 g):
- witamina E – 5 mg
- witamina A – 410 µg
- witamina C – 5,2 mg
- witamina B1 (tiamina) – 0,8 mg
- witamina B2 (ryboflawina) – 0,2 mg
- witamina B3 (nicyna) – 1,2 mg
- witamina B5 (kwas pantotenowy) – 0,52 mg
- witamina B6 – 1,5 mg
- witamina B9 (kwas foliowy) – 55 µg
Minerały (w 100 g):
- selen – 7 µg
- fosfor – 500 mg
- magnez – 152 mg
- wapń – 132 mg
- żelazo – 3,5 mg
- potas – 1085 mg
- cynk – 2,1 mg
- sód – 1 mg
- mangan – 0,85 mg
- miedź – 0,8 mg
- fitosterole – 210 mg
- fluor – 3,2 µg
Ile kalorii mają pistacje na 100 g
Niestety, mimo iż pistacje wspomagają pracę oczu i dostarczają organizmowi wiele cennych wartości odżywczy, to nie są niskokaloryczną przekąską. Porcja pistacji zawiera ok. 560 kcal. Makroskładniki rozkładają się w następujący sposób:
- węglowodany – 27 g
- błonnik pokarmowy – 10 g
- białko – 20 g
- tłuszcz ogółem – 46 g
- nasycone – 5,2 g
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe – 14 g
- jednonienasycone kwasy tłuszczowe – 24 g
- omega 6 – 13 g
- omega 3 – 0,3 g
Pistacje – przeciwwskazania
Zarówno pistacje surowe, jak i pistacje prażone mogą powodować silne reakcje alergiczne. Orzechy będące w grupie silnych alergenów nie powinny być spożywane przez osoby zmagające się z nietolerancjami pokarmowymi.
Występowanie uczulenia jest dość powszechne, natomiast do najczęstszych reakcji alergicznych po zjedzeniu pistacji zalicza się:
- wysypka i zaczerwienienia skóry
- duszności w połączeniu z wysokim ciśnieniem tętniczym
- wymioty lub biegunka
- afty i świąd w jamie ustnej
Jedzenie pistacji solonych nie jest dobrym pomysłem w przypadku konsumentów chorujących na nadciśnienie oraz choroby nerek, które są jednoznacznym sygnałem do zredukowania poziomu soli w codziennej diecie.
Czy pistacje można przedawkować
W praktyce jest to dość trudne, ale taka możliwość istnieje. W momencie przekroczenia dziennego zapotrzebowania na zawarte w pistacjach witaminy oraz minerały mogą wystąpić działania niepożądane.
Pistacje pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu, ale nie można zapominać o tym, że są produktem spożywczym o wysokiej wartości energetycznej. Jedzenie ich w dużej ilości nie ma absolutnie żadnego sensu, gdyż każda długofalowa nadwyżka kaloryczna prowadzi do zwiększenia masy ciała. Jeśli się odchudzasz to zrezygnuj z bezgranicznego pochłaniania niepozornych przekąsek.
Zastosowanie orzechów pistacjowych
Pistacje są wykorzystywane na szeroką skalę przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Sklepowe półki uginają się od produktów na bazie tych orzechów, a oprócz tego wykorzystane w kuchni pistacje stanowią idealny dodatek do sałatek, zup, czy słodkich deserów oraz wypieków.
Z uwagi na fakt, iż pistacje to szczególnie bogate źródło witaminy E, stanowią cenny surowiec w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry (olejków, kremów i balsamów).