Dieta wegetariańska
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dieta wegańska czy wegetariańska? Która z nich będzie odpowiednia dla naszego zdrowia?

Przejdź do galerii zdjęć
Dieta wegetariańska i wegańska polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu mięsa i zastąpienie go produktami pochodzenia roślinnego. Wiele osób nie dostrzega różnic pomiędzy dietą wegańską i wegetariańską, a te są bardzo istotne. Podpowiadamy, która dieta jest znacznie zdrowsza.
Reklama

Dieta wegańska i dieta wegetariańska

Coraz powszechniejsze staje się przechodzenie na dietę eliminującą mięso. Decyzja o wprowadzeniu diety bezmięsnej podyktowana jest czynnikami etycznymi (troska o zwierzęta), ekologicznymi oraz zdrowotnymi (wiele osób cierpi na różne schorzenia, które zmuszają ich do rezygnacji z mięsa). Najpopularniejszą dietą, która charakteryzuje się wyeliminowaniem mięsa z codziennego jadłospisu, jest wegetarianizm. Warto zauważyć, że istnieje kilka różnych rodzajów tej diety:

  • semiwegetariańska — dopuszcza jedzenie miodu, jajek, produktów mlecznych, ryb i mięsa drobiowego,
  • pescetariańska — dozwolone jest jedzenie miodu, jajek, produktów mlecznych i ryb,
  • laktoowowegetariańska – w tej diecie można jeść miód, jajka i produkty mleczne,
  • laktowegetariańska – dopuszcza miód i produkty mleczne.

Najbardziej restrykcyjną dietą jest dieta wegańska, która polega na wyeliminowaniu z diety wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. W diecie wegańskiej dozwolone jest więc jedzenie tylko produktów pochodzenia roślinnego.

warzywa
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Która dieta jest zdrowsza?

Reklama

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej stosować dietę wegańską, czy wegetariańską jest bardzo trudna. Badania jasno wykazały, że osoby będące na diecie wegańskiej mają niższe ryzyko zachorowania na nowotwory o ponad 15 proc., a ponadto dieta ta pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz znacząco zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Z drugiej strony weganie mają aż o 46 proc. wyższe ryzyko złamań kości z powodu niedoboru białka i często nie dostarczają organizmowi wszystkich potrzebnych mikroelementów.

Dieta wegańska jest bardzo trudna do zbilansowania i wymaga ogromnej wiedzy dotyczącej żywienia. Jeśli chcemy przejść na dietę wegańską, powinniśmy więc to skonsultować z dietetykiem. Znacznie łatwiejsze będą do stosowania odmiany diety wegetariańskiej, które znacznie łatwiej zbilansować pod względem codziennych posiłków.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: dlaczego warto przejść na wegetarianizm
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama