Jak prawidłowo myć mięso?
Do przeczytania w ok. 2 min.
To zależy od tego, co z tym mięsem tak właściwie chcesz zrobić. Inaczej postąpisz z kurczakiem, którego już za moment wrzucisz na patelnię, a inaczej z wieprzowiną, którą planujesz umieścić w lodówce, aby przygotować ją dopiero na drugi dzień.
Tego nie rób!
Na pewno nie powinno się bowiem myć takiego mięsa, które w postaci surowej ma się zamiar umieścić w lodówce i odłożyć "na później". Jeżeli chcesz je właśnie w taki sposób przechowywać, najlepiej w ogóle niczego z nim nie rób.
Myjąc surowe kawałki i następnie trzymając je w lodówce, tylko zwiększa się ryzyko tego, że w mięsie tym dojdzie do rozwinięcia się szkodliwych bakterii, jakie potem możesz nieświadomie przyjąć wraz z usmażonym kotlecikiem. Zachłanność nigdy nie jest wskazana. Postępuj zgodnie z tą radą, a przechowywane w lodówce mięso nigdy ci nie zaszkodzi (o ile nie zjesz go po terminie).
A jak myć mięso, które już za moment ma przeistoczyć się w pulpety lub schabowego?
Otóż wieprzowinę najlepiej przepłukać przez chwilę pod bieżącą wodą, podobnie zresztą jak kurczaka i wołowinę. Pamiętaj, by zawsze myć większe kawałki mięsa, a kroić je lub oczyszczać dopiero po ich wstępnym przepłukaniu. Nieco inaczej postępuje się jednak z wyrobami, które zostały zapakowane próżniowo przez producenta.
W ich przypadku mycie w ogóle nie jest do niczego potrzebne. Śmiało możesz je sobie zatem odpuścić.
Jak sam teraz widzisz, mycie mięsa naprawdę nie jest niczym skomplikowanym, bo wystarczy trzymać się paru prostych wskazówek. Najlepiej, jeśli je zapamiętasz, z czym zresztą nie powinieneś mieć żadnych trudności. A prawidłowo umyte mięso okaże się na pewno najsmaczniejsze. Przygotujesz z niego wspaniałe i zdrowe potrawy!