Schab ze śliwką na desce drewnianej
Canva.com

Schab wielkanocny ze śliwką - jak go przyrządzić?

Mimo iż tradycyjne polskie potrawy wielkanocne mogą kojarzyć się z daniami stosunkowo tłustymi, no to jednak nawet wśród nich powinno zrobić się trochę miejsca na coś lżejszego, co zdoła zrównoważyć ciężkość wieprzowego pasztetu, żurku i parzonej białej kiełbasy. Schab nada się do tego idealnie! Tylko jak go przyrządzić? Jak upiec schab, by smakował on nawet tym nieprzepadającym za chudymi mięsami?
Reklama

Jakie mięso wybrać na schab wielkanocny?

Nawet schab powinien mieć w sobie przynajmniej niewielką ilość tłuszczyku, na którą warto zwrócić uwagę, gdy będzie się go wybierać w sklepie. To właśnie tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku i on często odpowiada za ostateczny smak potrawy, dlatego w małej porcji musi on wystąpić w każdym mięsie, które ma dobrze smakować. W przypadku gdy kupiło się dość chudy kawałek, zawsze można też obtoczyć go kawałkami boczku. Gdy schab trafi już do piekarnika, nie wolno zapomnieć o tym, by regularnie podlewać go przygotowanym wcześniej bulionem albo nawet winem, aby nie utracić jego soczystości, a wręcz ją zintensyfikować i podkręcić.

Jak połączyć schab ze śliwkami?

Schab ze śliwką na białym talerzu z brokułami
Canva.com

Z wielkanocnym schabem jeszcze bardziej od bulionu i wina kojarzą się jednak... suszone śliwki! Praktycznie zawsze trafiają one bezpośrednio do mięsa i to jeszcze przed pieczeniem, bo zwykle albo umieszcza się je obok schabu w naczyniu, albo umieszcza się je w samym schabie, w ten sposób delikatnie go faszerując. Aby smaki idealnie się ze sobą połączyły, w przypadku faszerowania schabu należy wypełnić go śliwkami na kilka godzin przed pieczeniem i marynować w ten sposób przez przynajmniej kilka godzin. Schab może być pieczony w dowolnym naczyniu wypełnionym niewielką ilością wody, która uchroni go przed wysuszeniem i zapewni mu dodatkową soczystość.

Reklama

Chudsze gatunki mięs potrafią smakować wyśmienicie, zwłaszcza gdy są uzupełniane boczkiem i podkreślającymi ich smak suszonymi owocami. Schab wielkanocny to doskonała potrawa obiadowa, także na Wielkanoc. Śmiało można go podać z ziemniakami, surówką i dodatkowym sosem - np. grzybowym.

Składniki na schab ze śliwką

  • 1 kg schabu bez kości
  • 1/2 szklanki suszonych śliwek
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki miodu
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki czerwonego wina

Sposób przygotowania

  1. Schab umyj i osusz. Następnie posól i popieprz z obu stron.
  2. Na patelni rozgrzej olej roślinny i obsmaż schab z obu stron, aż będzie dobrze zarumieniony.
  3. Cebulę i czosnek posiekaj i dodaj na patelnię. Smaż na złoty kolor.
  4. Dodaj do patelni śliwki, miód, wodę i czerwone wino. Wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut, aż sos zgęstnieje.
  5. Po upływie 20 minut, przestaw patelnię do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez około 45 minut, aż mięso będzie miękkie i soczyste.
  6. Schab wyjmij z piekarnika i pokrój na kawałki. Podawaj z sosem i duszonymi warzywami lub ulubionymi dodatkami.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama