Wegański mazurek pomarańczowy bez pieczenia. Super pyszne i super szybkie ciasto na Wielkanoc
Do przeczytania w ok. 2 min.
Wegańska kuchnia polska? Tak, to smak tradycji
Okazuje się, że wiele tradycyjnych przepisów kuchni polskiej, to receptury wegetariańskie lub wręcz wegańskie. Potrawy bez żadnych “zwierzęcych” dodatków przygotowywane były przez naszych przodków przede wszystkim w okresach postu, które poprzedzały święta kościelne — Wielkanoc i Boże Narodzenie. Tak popularne dziś mleka roślinne, w kuchni polskiej są znane i stosowane już od stuleci. Najpopularniejsze z nich to mleko makowe i migdałowe. Również wegańskie sery z migdałów gościły na szlacheckich stołach w okresie Wielkiego Postu.
Dlatego dzisiaj, przygotowując wegańskie dania, możemy z powodzeniem korzystać z tradycyjnych przepisów, wykorzystując je w oryginale lub lekko je modyfikując.
Przepis na wegański mazurek pomarańczowy na Wielkanoc
Czy wegańskie potrawy mogą smakować jak te, zawierające jajka, masło i mleko krowie? Oczywiście. Sekret sukcesu tkwi w odpowiednich składnikach. Przedstawiamy recepturę na wegański mazurek pomarańczowy, która jest adaptacją tradycyjnego przepisu. W naszym przepisie użyjemy wegańskich herbatników i oleju kokosowego. Reszta, to składniki, które występują także w oryginalnej wersji ciasta.
Produkty na mazurek pomarańczowy bez pieczenia dla wegan
200 g wegańskich herbatników typu “Petit Beurre”
2 łyżki oleju kokosowego
300 g wegańskiego dżemu pomarańczowego (1 słoik)
1 łyżka siekanych migdałów bez skórki
Składniki na polewę czekoladową
4 łyżki cukru
3 łyżki wody
2 łyżki naturalnego kakao
1 łyżka oleju kokosowego
Przygotowanie wielkanocnego mazurka pomarańczowego
Wegańskie herbatniki kruszymy w malakserze lub przekładamy do torebki strunowej i rozgniatamy. Podgrzewamy 2 łyżki oleju kokosowego i mieszamy z pokruszonymi ciastkami, aż powstanie zwarta masa. Formę na mazurek lub tartę wykładamy papierem do pieczenia i na nim rozprowadzamy masę herbatnikową, tak żeby zachodziła na brzegi formy.
Wegański dżem pomarańczowy przekładamy do rondelka i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy go ok. 5 minut — objętość płynnego dżemu powinna zredukować się o ok. ⅓. Dzięki temu uzyskamy właściwą konsystencję nadzienia. Do dżemu dosypujemy siekane migdały.
Teraz gorący dżem wylewamy na spód z herbatników i wyrównujemy wierzch. Tak przygotowane ciasto zostawiamy do wystygnięcia.
Zimny mazurek dekorujemy wegańską polewą czekoladową. Do garnuszka wlewamy wodę, dodajemy cukier, olej kokosowy i kakao. Składniki podgrzewamy i dokładnie mieszamy. Wszystko gotujemy ok. 4 minuty. Za pomocą takiej polewy dekorujemy mazurek — możemy polać go w całości lub wykonać fantazyjne wzory.