Triduum Paschalne
Canva.com

Zaczynamy Triduum Paschalne. Ważny czas dla katolików - definicja, symbole, obrzędy

Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Czas, w którym wierni kościoła katolickiego pochylają się nad męką Chrystusa. W tym roku Triduum Paschalne przypada na 14,15 oraz 16 kwietnia. Jakie są tradycje i obrzędy związanie z tym liturgicznym czasem?
Reklama

Słowo Triduum pochodzi z łaciny i oznacza dokładnie: trzy dni. Symbolicznie nawiązuje do trzech faz odkupienia za grzechy - ostatniej wieczerzy, śmierci Jezusa oraz radosnego zmartwychwstania.

Jak katolicy obchodzą Triduum Paschalne?

Triduum Paschalne
Canva.com

Przygotowania katolików do przeżywania Triduum Paschalnego zaczynają się od przystąpienia do spowiedzi świętej. Katolicy mają wówczas okazję, aby wyznać swoje grzechy i poprosić o pokutę. Wiele osób w okresie wielkanocnym bierze także udział w rekolekcjach wielkopostnych, uczęszcza na Drogę Krzyżową, a także na Gorzkie Żale.

Reklama

Triduum Paschalne zaczyna się w Wielki Czwartek. Na całym świecie katolicy mogą wziąć udział w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Podczas tej mszy kapłani myją nogi 12 mężczyznom. To symbol pokory Jezusa i poniżenia. Po tej wyjątkowej mszy świętej Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do ciemnicy. Wierni modlą się w ciszy oraz półmroku i wspominają męczeńską śmierci Chrystusa. Katolicy modlą się także za księży oraz ich powołanie.

Reklama

Wielki Piątek to symbol śmierci Chrystusa na Krzyżu. W tym dniu w kościołach nie odbywają się msze, a odprawiane są liturgie Męki Pańskiej. Katolicy przybywają tłumnie do kościołów, aby adorować drzewo krzyża, które jest symbolem zbawienia. Ten obrzęd traktowany jest jako przeproszenie za grzechy i złe zachowanie. W Wielki Piątek Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Wspólne poświęcenie koszyczków

Triduum Paschalne
Canva.com

W ostatni dzień Triduum Paschalnego, czyli w Wielką Sobotę również nie odbywają się msze święte.

Reklama

Od wielu lat wierni święcą koszyczki wielkanocne oraz odwiedzają Grób Pański. Wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna. Kapłani święcą wodę oraz ogień, a uczestnicy mszy odnawiają przyrzeczenie z chrztu. To najbardziej uroczyste wydarzenie w całej liturgii kościoła.

Kolejnego dnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną następuje zgodnie z tradycją Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jest to dla nas znak, że możemy zacząć radosne świętowanie przy wielkanocnym stole z bliskimi.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama