Mączniak prawdziwy – zwalczanie, rozpoznanie. Domowe sposoby na mączniaka

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa, która wywoływana jest przez wiele gatunków niebezpiecznych dla rośliny grzybów. Atakuje zarówno kwiaty, krzewy ozdobne, jak i uprawy warzywne oraz sadownicze. Odpowiednia diagnoza choroby i natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków, to duże szanse na uratowanie rośliny w ogrodzie. Jak rozpoznać mączniak i jak go zwalczyć domowymi sposobami? Wyjaśniamy!

Mączniak prawdziwy – rozpoznanie choroby, objawy

Głównym znakiem rozpoznawczym mączniaka jest to, iż choroba atakuje wszystkie części rośliny począwszy od łodyg przez liście aż po kwiatostany. Mączniak prawdziwy charakteryzuje się występowaniem białego naloty, który przypomina mączysty puch. Zainfekowane mączniakiem rośliny wyglądają tak jakby zostały posypane warstwą mąki. W początkowej fazie rozwoju choroby nalot występuje sporadycznie i jest łatwy do usunięcia. To najlepszy moment na ratowanie roślin, ponieważ infekcja bardzo szybko się rozprzestrzenia, gęsto pokrywając wszystkie fragmenty rośliny. Zainfekowane liście zaczynają się zwijać, natomiast łodygi obumierają co prowadzi do całkowitego zniszczenia rośliny.
canva.com

Mączniak rzekomy, a mączniak prawdziwy – różnice

Choroba dzieli się na dwa różne typy, które różnią się od siebie objawami oraz przebiegiem. Mączniak rzekomy o wiele trudniej rozpoznać we wczesnym etapie rozwoju. Ponadto bardzo często jest on mylony z powszechnie występującymi plamistościami liści. Warto również wspomnieć, iż rzekoma odmiana mączniaka atakuje głównie liście rośliny, co objawia się żółtymi zabarwieniami na zielonych elementach rośliny.

Jakie rośliny atakuje mączniak?

Choroba mączniak, czyli grzyby z rodziny "Erysiphales" atakuje bez wyjątku wszystkie rośliny uprawiane w ogrodach, na działkach, na balkonach, a także domowe rośliny doniczkowe. Najbardziej narażone na pojawienie się grzybów są przede wszystkim:
  • drzewa liściaste: klon, wierzba, dąb, brzoza
  • krzewy ozdobne: róża, berberys, bukszpan
  • rośliny owocowe: grusza, truskawka, wiśnia, jabłoń
  • rośliny warzywne: pomidor, dynia, cukinia, cebula
  • byliny ogrodowe: hortensja, hiacynt, tojad
  • kwiaty balkonowe: begonia, surfinia, azalia
  • Mączniak prawdziwy – zwalczanie domowymi sposobami

    Mączniak to choroba grzybowa, która jest niezwykle uciążliwa. Zlekceważone pierwsze objawy mączniaka prawdziwego to mniejsze szanse na uratowanie zaatakowanej grzybem rośliny. Zwalczania choroby z oczekiwanym rezultatem jest możliwe tylko w pierwszej fazie jej wystąpienia. Choroby grzybowe roślin można zwalczać na wiele sposobów. Jednym z nich jest oczywiście zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych w formie oprysków, które prawdopodobnie bardzo szybko poradzą sobie z mączakiem, ale nie zawsze mogą być bezpieczne dla środowiska. W przypadku niewielkich upraw lub pojedynczych krzewów dotkniętych chorobą warto sięgnąć po domowe sposoby na ratowanie roślin, które są równie skuteczne jak te z zastosowaniem chemicznych oprysków.

    Domowe sposoby na mączniaka prawdziwego

    Pierwszym krokiem w walce z mączniakiem prawdziwym jest niestety pozbycie się tych najbardziej zaatakowanych przez chorobę liści lub pozostałych elementów rośliny. Im szybciej zdiagnozujesz zarażenie, tym mniej strat w Twoim ogrodzie. Domowy oprysk na mączniaka przygotujesz dodając do dwóch litrów wody 1 łyżkę sody oczyszczonej i kawałek szarego mydła, które powinno się całkowicie rozpuścić podczas mieszania roztworu. Tak przygotowaną miksturą należy pryskać dotkniętą chorobą roślinę co dwa dni aż do momentu gdy biały nalot zmieni kolor na ciemnobrązowy.
    canva.com

    Mączniak prawdziwy – zapobieganie

    Wielu amatorów ogrodnictwa, jak i profesjonalistów zadaje sobie kluczowe w tym wszystkim pytanie – jak uchronić rośliny przed mączniakiem prawdziwym? Należy przede wszystkim wybierać odmiany roślin odporne na choroby grzybowe (w tym mączniak). Ważnym aspektem ochrony roślin przed chorobami jest ich odpowiednie nawożenie. Mieszanki suplementów ogrodniczych z dodatkiem krzemu oraz wapnia pomogą uchronić sadzonki przed rozwojem choroby grzybowej. Jeśli chodzi natomiast o nawozy azotowe, to warto ograniczyć ich stosowanie, ponieważ azot sprzyja powstawaniu mączniaka prawdziwego. W uprawach szklarniowych zaleca się regularne wietrzenie pomieszczeń, co zminimalizuje ryzyko rozwoju choroby. Z kolei w uprawach sadowniczych konieczne jest przycinanie drzew z początkiem każdego sezonu.
    Autor:
    redaktor zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Obserwuj nas na
    Udostępnij artykuł