Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Mączniak rzekomy – zwalczanie, objawy, rośliny zagrożone mączniakiem
Mączniak rzekomy to choroba roślin wywołana przez organizmy grzybopodobne. Niebezpieczne grzyby stanowią znaczące zagrożenie zarówno dla amatorskich, jak i przemysłowych upraw roślin. Szkodniki atakują nie tylko nadziemne części roślin, ale i również korzenie. Oczywiście jak w większości przypadków wystąpienia groźnych chorób roślin najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja.
Objawy mączniaka rzekomego
canva.com
Mączniak rzekomy – zagrożone rośliny
canva.com
Mączniak rzekomy – zwalczanie
Walka z mączniakiem rzekomym nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowanie lepszym działaniem jest zapobieganie przed powstaniem choroby, aniżeli walką z atakującym rośliny grzybem. Oprysk na mączniaka zakupiony w sklepie ogrodniczym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, lecz nie jedynym. Jeśli rozpoznasz chorobę w pierwszym etapie rozwoju, to pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim usunięcie opanowanych przez grzyba liści. Oddzielone od rośliny liście powinny zostać zutylizowane (np. spalone), aby zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Poza specjalistycznymi preparatami ratowanie roślin może odbywać się poprzez domowe opryski na mączniaka rzekomego. Jednym z najskuteczniejszych jest ten przygotowany z czosnku – 20 ząbków czosnku należy zalać wrzątkiem i pozostawić na 24 godziny. Następnie dodać 5 łyżek oleju rzepakowego i rozcieńczyć z trzema litrami wody. Tak przygotowany oprysk na rośliny zaatakowane grzybem stosować co 2-3 dni przez kilka tygodni.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą i mrozem?
Nadchodząca zima może być trudnym okresem dla naszych roślin ogrodowych. Niskie temperatury, silne wiatry i opady śniegu mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie roślin przed zimą. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w trosce o Twoje rośliny.
Jak zadbać o kwiaty pnące i wiszące? Praktyczne wskazówki
Kwiaty pnące i wiszące stanowią niezwykłą ozdobę zarówno w ogrodzie, na tarasie, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ich bujna zieleń i kaskadowo opadające pędy potrafią stworzyć efektowną dekorację, dodając uroku i życia przestrzeniom, w których się znajdują. Jednak, aby te rośliny prezentowały się w pełnej krasie, trzeba im zapewnić odpowiednią opiekę.
Grzyb na liściach? Opryskaj je tą miksturą!
Grzyb na liściach roślin to powszechny problem, z którym mogą zmagać się ogrodnicy i miłośnicy roślin doniczkowych. Choć istnieje wiele dostępnych na rynku środków chemicznych, nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem ze względu na potencjalne skutki uboczne. Dlatego warto sięgnąć po domowy, naturalny oprysk, który może być równie skuteczny w zwalczaniu grzybów na liściach.