Canva

Jak znaleźć czas przy dziecku — 7 trików. Znasz je?

Nie wiesz, w co włożyć ręce, a dziecko nieustannie domaga się Twojej uwagi? Czujesz, że jeszcze chwila to wybuchniesz, albo oszalejesz? Na domiar złego, ciągle słyszysz, że to wszytko kwestia organizacji (nieprawda) i jak się chce, to wszystko da radę zrobić (jeszcze większa nieprawda). Odetchnij i sprawdź poniższe sposoby. Powinny ułatwić Ci życie.

Kwestia organizacji? Największe kłamstwo

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, to, że coś sprawdzało się u Twoich koleżanek, mamy, babci, cioci, nie znaczy, że zadziała u Ciebie. Nie ma w tym Twojej winy.

Są dzieci, które nie schodzą z rąk i domagają się nieustannej uwagi, a trafiają się i takie, które potrafią zająć się same sobą przez długi czas. I naprawdę nie w tym winy ani zasługi rodziców.

Canva

Śpij, kiedy dziecko śpi? Jasne. I co jeszcze? Sprzątaj, kiedy sprząta?

Pięknie by było, gdyby można się położyć i zasnąć razem z dzieckiem. Niestety dla wielu osób, to jest właśnie ten moment, kiedy mogą coś ogarnąć w spokoju. A potem padają na twarz. Jak można temu zaradzić?

Warto nauczyć się odpuszczać. To nie znaczy, żeby nic nie robić. Warto jednak zrezygnować z części obowiązków. Może dom nie będzie błyszczeć, może obiad nie będzie idealny, ale w końcu hej, nie musi być. Zniknie frustracja, że nie udało się zrealizować wszystkiego i zyska się, chociaż odrobinę czasu na odpoczynek.

Canva

Sposoby na łatwiejsze funkcjonowanie przy dziecku

To nie jest tak, że każda z tych metod zadziała przy Twoim maluchu. Jeśli jednak chociaż jeden trik się sprawdzi i będzie mogła wypić kawę w spokoju — to warto.

  1. Najpierw czas z dzieckiem, potem obowiązki — jeśli zaczniesz od zabawy z dzieckiem, jest spora szansa na to, że później da Ci odrobinę spokoju. W odwrotnej sytuacji dziecko będzie Ci prawdopodobnie cały czas przeszkadzać.
  2. Stały rytm dnia — dzieci czują się bezpieczniej, kiedy wiedzą co nastąpi. Jeśli uda Ci się ustalić, kiedy najchętniej bawią się same, możesz starać się wykorzystać ten czas jak najlepiej dla siebie.
  3. Dostarczenie rozrywki — spacer, wyjście na lody, plac zabaw. Jeśli dzieci spędzą ciekawiej czas, potem nie będą znudzone, tylko z chęcią wrócą do swoich zabawek i same się nimi zajmą.
  4. Rotacja zabawek — jeśli masz w domu dużo zabawek, możesz część z nich pochować. Jeśli wyjmiesz je za jakiś dłuższy czas, będą równie atrakcyjne, jak coś nowego.
  5. Parówki to też jedzenie — oczywiście nie są zbyt zdrowe, ale naprawdę nie musisz gotować na każdy obiad ekologicznej marchewki. Czasem warto odpuścić i zaoszczędzić czas.
  6. Ograniczenie tv — jeśli puszczasz dzieciom bajki, warto to robić... jak najrzadziej. Dzięki temu, kiedy naprawdę będziesz potrzebować coś zrobić — możesz poratować się bajką.
  7. Chusta albo nosidło — nie, nie przyzwyczaisz dziecka do noszenia. Ono i tak potrzebuje Twojej bliskości. A wsadzając je do chusty lub nosidła zyskasz wolne ręce.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej