Marynujesz paprykę w occie? Jest zdrowszy sposób na przetwory z papryki!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Zdrowe przetwory z papryki? Kiszonki!
Papryka to cudowne warzywo, które zawiera bardzo dużo witaminy C. Jemy je na surowo jako dodatek do sałatek, gotowane w zupach i gulaszach, a także przygotowujemy przetwory z papryki. Najczęściej zalewamy strąki papryki marynatą octową. Istnieje jednak o wiele zdrowszy sposób na przygotowanie papryki na zimę. Warzywo możemy po prostu zakisić — podobnie jak ogórki. Polecamy świetny przepis na pyszną paprykę kiszoną na ostro.
Kiszona papryka na ostro — składniki
4 strąki słodkiej papryki (czerwonej, żółtej lub zielonej)
2 świeże papryczki chili
8 ząbków czosnku
4 gałązki kopru
8 ziaren ziela angielskiego
4 małe kawałki świeżego chrzanu
4 liście laurowe
4 liście winogron
3 łyżki soli
2 litry wody
Papryka kiszona na ostro — przygotowanie krok po kroku
Paprykę myjemy, oczyszczamy z ogonków i gniazd nasiennych. Kroimy pionowo w ćwiartki lub ósemki.
Papryczki chili przekrawamy wzdłuż na dwie części i oczyszczamy je z pestek. Pestki możemy zostawić jeżeli lubimy piekielnie ostre przetwory.
Przygotowujemy 4 słoiki, w których będziemy kisić paprykę. Muszą być wcześniej wyparzone.
Do każdego słoika wrzucamy po jednym liściu laurowym, po jednej gałązce kopru, po jednym liściu winogron, po jednym kawałku obranego chrzanu, po 2 ziarna ziela angielskiego, po 2 ząbki czosnku i po połowie strączka świeżej papryczki chili bez pestek.
W słoikach układamy kawałki słodkiej papryki. Muszą być upakowane dość ciasno.
Sól rozpuszczamy w bardzo gorącej wodzie i takim roztworem zalewamy paprykę w słoikach.
Słoiki lekko zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 do 3 dni — najlepiej na tacy, ponieważ może wylewać się trochę płynu. W tym czasie rozpocznie się proces gwałtownej fermentacji, czyli kiszenia.
Kiedy płyn w słoikach z papryką przestanie buzować, dokładnie dokręcamy zakrętki. Aby przedłużyć trwałość przetworów, kiszoną paprykę możemy zapasteryzować — gotujemy ją ok. 20 minut w wodzie o temperaturze 90 stopni Celsjusza.
Gotowe przetwory przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Kiszona papryka to pyszna, a przede wszystkim bardzo zdrowa przekąska. W okresie zimowym porcja tych warzyw dostarczy nam nie tylko zdrowych bakterii kwasu mlekowego, które wspomagają odporność, ale także dużą dawkę witaminy C.