Podlaskie pierogi z tartymi ziemniakami, czyli szlachcice podane z talerzu z okrasą z cebuli
Canva.com

Pierogi z surowymi ziemniakami — regionalny specjał z Podlasia i Podkarpacia

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To przysłowie jest wciąż aktualne. Tuż przed wakacjami proponujemy kulinarną podróż po tradycyjnych smakach regionalnej kuchni polskiej. Zaczynamy od Podlasia i Podkarpacia i tradycyjnych pierogów z surowymi ziemniakami!
Reklama

Pierogi z surowymi ziemniakami, czyli szlachcice z Podlasia

Pierogi z surowymi ziemniakami to prawdziwy kulinarny unikat. To danie nieczęsto pojawia się na naszych stołach, a szkoda. Te pyszne, tradycyjne pierogi znane są przede wszystkim na Podlasiu oraz na Podkarpaciu. Pierogi z surowymi ziemniakami to danie regionalne, którego najlepiej skosztować na miejscu — np. w miejscowości Nawsie niedaleko Wielopola Skrzyńskiego na Podkarpaciu. Gospodynie tam mieszkające słyną z gotowania tych pierogów. Jeżeli będziemy na Podlasiu — w okolicach Bielska Podlaskiego lub Białej Podlaskiej, pytajmy o pierogi szlachcice — są to właśnie tradycyjne pierogi z tartymi, surowymi ziemniakami. Danie to znane jest również na Południowym Mazowszu oraz na Opolszczyźnie.

Jak zrobić pierogi z surowymi ziemniakami?

Reklama

Pierogi szlachcice są nieco pracochłonne, jak większość tych mącznych specjałów. Tradycyjnie były one nieco większe niż te z owocami lub serem, ale obecnie ich wielkość jest porównywalna. Do nadziewania pierogów przygotowujemy farsz, który przypomina nieco masę na babkę ziemniaczaną, również popularną na Podlasiu. Oto tradycyjny przepis na szlachcice

Tarte ziemniaki to główny składnik nadzienia do pierogów
Canva.com

Przepis na pierogi szlachcice — składniki i wykonanie krok po kroku

Reklama

Na pierogi przygotowujemy tradycyjne ciasto z mąki i ciepłej wody - 400 g mąki zagniatamy z ok. 180 ml ciepłej wody oraz szczyptą soli i zostawiamy na 20 minut pod przykryciem. W tym czasie szykujemy farsz do pierogów.

Tarte ziemniaki na pierogi

  • 600 g ziemniaków

  • 2 średnie cebule

  • 150 g chudego boczku (nie jest konieczny, można zrobić pierogi wegetariańskie)

  • szczypta majeranku

  • sól i pieprz ziołowy

  • tłuszcz do smażenia

 Przygotowanie pierogów 

  1. Ziemniaki obieramy i ucieramy na tarce o drobnych oczkach. Odciskamy je i odlewamy wodę. Pozostałą skrobię dodajemy do ziemniaków. 

  2. Siekamy drobno cebule. Jeżeli przygotowujemy pierogi w wersji z boczkiem, rozgrzewamy patelnię i wrzucamy na nią pokrojony w kostkę boczek. Chwilę smażymy, aby wytopił się tłuszcz, a boczek zyskał złoty kolor. Teraz wrzucamy cebulę i smażymy, aż również stanie się złota. W wersji bezmięsnej smażymy samą cebulę.

  3. Do podsmażonej cebuli (lub cebuli z boczkiem) wrzucamy starte i odciśnięte ziemniaki i smażymy, aby stały się szkliste. Doprawiamy solą, białym pieprzem i majerankiem. Zostawiamy na chwilę do wystudzenia.

  4. Rozwałkowujemy cienkie ciasto na pierogi i wycinamy tradycyjne kółka (najłatwiej szklanką). Na każdym układamy łyżkę nadzienia, składamy na pół i dokładnie sklejamy brzegi, lekko je zawijając. 

  5. Pierogi gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie ok. 5 minut.

  6. Podajemy z dodatkiem okrasy z boczku lub cebulki z porcją kwaśnej śmietany.

Pierogi z ziemniakami podajemy z dodatkiem kwaśnej śmietany
Canva.com

Smacznego! Oto smak tradycji na wyciągnięcie ręki!

Reklama
Źródło: Magazyn Kuchnia, blog Trzeci Talerz, Radio Białystok
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama