Przesadzanie roślin doniczkowych
Canva.com

Planujesz przesadzać kwiaty na jesień? Lepiej tego nie rób!

Doświadczeni ogrodnicy i miłośnicy roślin doniczkowych stanowczo odradzają przesadzania kwiatów na jesień oraz zimę. Dlaczego nie powinniśmy tego robić i co stanie się, jeśli nie zdążymy w odpowiednim okresie?
Reklama

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Przesadzanie roślin doniczkowych
Canva.com

Najlepszym miesiącem do przesadzania kwiatów doniczkowych jest marzec. Wówczas dni są dłuższe i rośliny domowy dostają sygnał, że czas wznowić swoją aktywność. Rośliny w marcu są w okresie wzmożonej witalności i często po zimie potrzebują regeneracji w nowej, większej doniczce. Warto również wtedy wzbogacić je wartościami odżywczymi.

Reklama

Przesadzanie roślin doniczkowych możemy wykonywać od marca do połowy czerwca. To bardzo ważne, aby nie przesadzać roślin w czasie ich kwitnienia. Starajmy się, aby przesadzać je w odpowiednich momentach. Poza wiosną możemy to robić tylko wtedy, gdy są to sytuacje awaryjne - zbije się doniczka, wysypie ziemia lub roślina zostanie uszkodzona przez zwierzaka.

Kiedy przesadzać rośliny ogrodowe?

Przesadzanie roślin doniczkowych
Canva.com

Rośliny ogrodowe przesadzamy na wiosnę lub jesień, w zależności od gatunku. Doświadczeni ogrodnicy mówią o zasadzie, że najlepiej przesadzać rośliny kwitnące wiosną na jesień, a kwitnące na jesień - wiosną. Większość roślin najczęściej przesadza się na jesień. Dzięki temu pozwalamy roślinkom przygotować się na okres wzmożonej wegetacji. W jesiennych miesiącach występują liczne opady deszczu, które mogą od razu nawodnić ziemię, a co za tym idzie ukorzenić rośliny w nowym miejscu.

Reklama

Warto pamiętać, że przesadzanie roślin to dla nich duże obciążenie. Przesadzanie może także uszkodzić ich korzenie oraz włoski. Dlatego, jeśli przesadzimy późną jesienią lu w zimie rośliny, to nie będą miały one wystarczająco dużo czasu na regenerację. Zima to czas odpoczynku. Wówczas powinniśmy ograniczyć nawożenie, podlewanie i jakiekolwiek prace ogrodnicze.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama