Smoczy owoc (pitaja) - wartości odżywcze, witaminy, minerały, przeciwwskazania
Udostępnij Google News
Zdrowie

Smoczy owoc (pitaja) - wartości odżywcze, witaminy, minerały, przeciwwskazania

Smoczy owoc, czyli pitaja zwana również jako truskawkowa gruszka to przepyszny owoc pochodzący z Ameryki Środkowej oraz Meksyku. Jednak obecnie uprawia się go także w innych częściach świata z tropikalnym klimatem. Oprócz niebiańskich doznań organoleptycznych pitaja dostarcza przede wszystkim zdrową dawkę witamin i minerałów oraz pomaga w walce z otyłością. Ma również pozytywny wpływ na układ krwionośny. Jesteście ciekawe, jak smakuje smoczy owoc?

Co to jest smoczy owoc

Smoczy owoc (pitahaya) jest owocem wielu gatunków kaktusów występujących w krajach Ameryki Środkowej. Obecnie jest uprawiany także w dalekich krajach Azji Południowo-Wschodniej, takich jak: Filipiny, Wietnam, Malezja, Tajwan, ale i w południowych Chinach oraz Izraelu. Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest fakt, iż kaktusy, na których rośnie smoczy owoc, kwitną tylko i wyłącznie nocą.

Najbardziej charakterystyczną i najpopularniejszą w krajach europejskich odmianą smoczego owocu jest ta z czerwoną skórką, białym miąższem i czarnymi pestkami, które wyglądają identycznie, jak te znane z popularnego kiwi. Jednak występuje również w innych wariantach kolorystycznych. Skóra pitai nie jest jadalna.

smoczy owoc pokrojony w niewielkie kawałki canva.com

Ile kalorii ma smoczy owoc - wartości odżywcze

Jednymi z najcenniejszych aspektów jedzenia pitai są jej właściwości antyoksydacyjne, które mogą przyczynić się do zahamowania rozwoju, jak i powstawania chorób nowotworowych. Zawarte w nim betalainy mogą mieć także wpływ na zmniejszenie insulinooporności.

Truskawkowa gruszka w ok. 85 % składa się z wody, dlatego też jej kaloryczność jest bardzo niska. To zapewne dobra informacja dla osób zmagających się z otyłością lub po prostu chcących pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów W 100 gramach smoczego owocu znajduje się zaledwie 51 kcal. Podział makroskładników na wygląda następująco:

 • białko: 1,5 g
 • tłuszcz: 0,3 g
 • węglowodany: 11,7 g
 • błonnik: 2,4 g
 • Pitaja - witaminy i minerały

  Smoczy owoc w diecie to wartościowe źródło witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i układu immunologicznego. Zalicza się do nich między innymi:

 • witaminy: B1, B2, B3, B6
 • witamina C
 • kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6)
 • fosfor
 • żelazo
 • wapń
 • Smoczy owoc - przeciwwskazania

  Mimo iż pitaja jest bardzo bezpiecznym produktem spożywczym z kategorii superfoods podobnie zresztą jak, chociażby ciecierzyca, nasiona chia czy siemię lniane, to może wywoływać niewielkie reakcje alergiczne. Szczególnie w przypadku osób chorujących na atopowe zapalenie skóry i egzemę. Zatem wszyscy alergicy przed wdrożeniem do swojej diety truskawkowej gruszki powinni skonsultować swoją decyzję z lekarzem prowadzącym chorobę.

  Jak jeść pitaję

  Zakupiony w sklepie owoc jest już gotowy do spożycia. Wystarczy tylko umyć go pod bieżącą wodą, przekroić na pół i przy pomocy łyżeczki wyskrobać przepyszny miąższ. Oczywiście alternatywnym sposobem jest porcjowanie na ćwiartki lub całkowite obranie ze skórki. Smoczy owoc to przede wszystkim wspaniały dodatek do zdrowych koktajli, które można przygotowywać z dowolnych mieszanek owoców i warzyw.

  Smoczy owoc - gdzie kupić, cena za kilogram

  Pitaja nie należy do popularnych owoców importowanych w hurtowych ilościach, dlatego też na sklepowych półkach pojawia się dość rzadko w liczbie zaledwie kilku sztuk. Na próżno szukać jej w typowych warzywniakach, lecz warto próbować.

  Najczęściej smoczy owoc dostępny jest w sieciach popularnych supermarketów, natomiast cena za jeden kilogram oscyluje w przedziale 12-16 zł. Niejednokrotnie jest także sprzedawany na sztuki za cenę w okolicach 7 zł. Zakupioną twardą pitaję podobnie jak awokado zaleca się pozostawić w temperaturze pokojowej na 1-2 dni w celu uzyskania odpowiedniej miękkości i zdatności do spożycia.

  Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie